دسته‌بندی نشده · آوریل 6, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی | اندی نوردین | انتشارات بشریمعرفی کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلیسبقه ذهنی افراد از سرطان باعث شده تا بیماران به محض تشخیص این بیماری دچار اضطراب شوند و درباره ابهامات ذهنی خود پرس‌وجو کنند. اندی نوردین در کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی که به همت شیوا علیزاده پاسدار ترجمه شده، در عین اینکه به سوالات بیماران پاسخ می‌دهد، توانمندی‌های آن‌ها را در روند درمان افزایش می‌دهد و از نگرانی شخص مبتلا و اطرافیانش می‌کاهد.

درباره کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی:

از آنجایی که سرطان‌های زنانه رنج زیادی را به فرد تحمیل می‌کنند و زندگی فرد را تحت شعاع قرار می‌دهند، اندی نوردین (Andy Nordin) تلاش کرده تا با دادن اطلاعات کافی و شفاف‌سازی در خصوص مراحل درمان از میزان فشار و استرس شخص کم کنند. بیماران نیز با آگاهی در این خصوص به روند درمان کمک می‌کنند و ابهامات، ترس و نگرانی‌هایشان کاهش پیدا می‌کند.

به صورت کلی تشخیص زودهنگام بیماری، استفاده از روش‌های جراحی مدرن، پیشرفت علم پزشکی و راهکارهایی به منظور تخفیف درد، نشان‌دهنده این است که بیماران مبتلا به سرطان بیش از هر زمان دیگری دوره درمانی باکیفیت‌تری را پشت سر می‌گذرانند.

با این وجود پروسه درمان نیازمند صبر و استقامت است. در بسیاری از موارد بیماران از طول دوره درمان خسته می‌شوند و حاضر به همکاری نیستند اما به وسیله این کتاب کار گروه پزشکی آسان‌تر شده و بیماران نیز با همراهی بیشتر سرعت روند درمان را بالا می‌برند.

کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی (Gynaecological Oncology) معتقد است بیان صادقانه و گویای موضوعات در این زمان بیشتر از هرچیزی به زنان کمک می‌کنند؛ چراکه باعث می‌شود خود بیماران در تصمیمات فعالانه شرکت کنند. این مشارکت و آگاهی در بهبود سلامت روحی و جسمی بیماران مفید خواهد بود.

به همین دلیل تلاش شده تا موضوعات به بیان ساده و استفاده از تصاویر گویا به مخاطب منتقل شود. این کتاب منبع اطلاعات جامعی برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها خواهد بود. علاوه بر این پزشکان و متخصصان درمانی از این اثر به عنوان یک منبع مشاوره‌ای استفاده خواهند کرد.

کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی مناسب چه کسانی است؟

پزشکان، پرستاران متخصص و همه افرادی که به نحوی با این بیماری دست به گریبان هستند، از این کتاب نکات مفید و کاربردی را خواهند آموخت.

در بخشی از کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی می‌خوانیم:

عروق لنفاوی، لوله‌های بسیار ظریفی هستند که مایعی به‌نام لنف را که بداخل بافت- و یک شبکه را تشکیل می‌دهند که مایع آبکی را به جریان خون نزدیک قلب باز می‌گردانند.

گره‌های لنفاوی که گاهی غدد نیز نامیده می‌شوند، برجستگی‌هایی هستند که نزدیک شریانچه‌ها قرار دارند. این غدد همچون فیلتر عمل می‌کنند و نیز در سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

سلول‌های میکروسکوپیک سرطانی می‌توانند بداخل لنف فرار کنند و در گره‌های لنفاوی گیر بیفتند، که در صورت رشد سلول‌ها، متاستاز ایجاد می‌شود. این راه یکی از راه‌های معمول است که بسیاری از سرطان‌ها در قسمت‌های مختلف بدن پخش می‌شوند.جراحی در بسیاری از انواع سرطان (شامل گردن رحم، اندومتر و عانه) معموال شامل برداشتن گره‌های لنفی و عروق لنفاوی مجاور آن‌هاست.

ویروس پاپیلومای انسانی پوست ناحیه تناسلی را گرفتار می‌کند. تقریبا 055 نوع اچ پی وی وجود دارد که توسط تماس جنسی انتقال می‌یابند. اکثر عفونت‌ها در طی 78-1 ماه توسط سیستم ایمنی از بین می‌روند و هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند.

بعضی از انواع HPV (HPV9 و HPV11) میتوانند سبب زگیل تناسلی شوند. سایر انواع آن در صورتی که عفونت پوست ناحیه ژنیتال توسط سیستم ایمنی برطرف نشوند، می‌توانند سبب تغییرات پیش سرطانی شوند. تغییرات پیش سرطانی در ناحیه دهانه رحم بسیار شایع است و به آن CIN نئو پالزی داخل اپی تلیالی دهانه رحم گفته می‌شود.
فهرست مطالب کتابدستگاه تناسلی زنان
سیستم لنفاوی (ویروس پاپیلومای انسانی)
نئوپلازی داخل اپی تلیالی دهانه رحم CIN
سرطان دهانه رحم
تست سلول‌شناسی دهانه رحم (تست اسمیر)
کولپوسکوپی و درمان تست سلول شناسی غیر طبیعی دهانه رحم (تست اسمیر)
سیستوسکوپی، بیوپسی و سیگموئید سکوپی
تصویربرداری: سی تی و‌ام آر آی
بیوپسی (تکه برداری) حلقوی، بیوپسی مخروطی و خارج کردن ساده رحم
هیسترکتومی رادیکال
لاپاراسکوپی
برداشتن غدد لنفاوی از طریق لاپاراسکوپی و هیسترکتومی رادیکال واژینال بهمراه لاپاراسکوپی و تراکلوتومی رادیکال
سرطان تخمدان
اولتراسوند و تست س. آ جهت تشخیص سرطان تخمدان
بازکردن شکم (لاپاراتومی) در سرطان تخمدان
شیمی درمانی
سرطان اندومتر
نمونه برداری از آندومتر و اولتراسوند
هیسترسکوپی و کورتاژ
برداشتن رحم در سرطان اندومتر
وین (نئو پلازی داخل اپیتلیالی ولو و سرطان ولو)
ولووسکوپی، بیوپسی ولو و درمان وین
برش موضعی پهن، ولوکتومی رادیکال و برداشتن غدد لنفاوی کشاله ران
بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (به اختصار جی. تی. دی) و مکش رحم
رادیوتراپی
جراحی احشایی
فیستول‌ها
تغییر مسیر ادرار، ایلئوستومی و کولستومی
نفروتستومی و استنت‌های ادراری
انسداد روده ناشی از سرطان دستگاه تناسلی
آسیت و افوزیون پلورال
کاهش درد در سرطان زنان

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای کلینیکی برای زنان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی | اندی نوردین | انتشارات بشری