دسته‌بندی نشده · ژوئن 13, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo | نرگس صالح نیا | موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهرانمعرفی کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogoکتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo، یک اثر آموزشی-تمرینی از نرگس صالح نیا و سید فرزاد موسوی است که به برنامه شبیه‌سازی نت لوگو می پردازد و شما را برای کار با این نرم‌افزار آماده می‌کند.

درباره کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo

آیا با برنامه نت لوگو آشنا هستید؟ این نرم‌افزار که قابلیت اتصال به سایر زبان‌ها و محیط‌های برنامه‌نویسی را دارد یکی از پرکاربردترین ابزارهای شبیه‌سازی در برنامه‌نویسی است. از آن جایی که هر مدل دارای سه بخش اساسی است (عامل- محیط-کنش) روش‌های مختلف برای آموزش مدل‌سازی وجود دارد و به همین دلیل آثار متعددی در این زمینه تالیف شده است که کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo از نرگس صالح‌نیا و سید فرزاد موسوی یکی از این منابع آموزشی است.

این اثر در سه فصل و با استفاده از تصاویر و مثال‌های متعدد به شما ارائه شده است. ابتدا با نرم‌افزار نت لوگو و اجزای آن آشنا می‌شوید. سپس در بخش بعد با استفاده از مثا‌ل‌های مختلف، درک جامع‌تری از مدل‌سازی مبتنی بر عامل به دست می‌آورید که چشم‌اندازی از نتیجه‌ مورد انتظار به شما می‌بخشد. در قسمت پایانی نیز کدهای مورد نیاز و روش برنامه‌نویسی با این نرم‌افزار را آموزش می‌بینید و قادر می‌شوید شخصا به شبیه‌سازی و مدل‌سازی بپردازید.

کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo مناسب چه کسانی است؟

افرادی که در رشته کامپیوتر تحصیل یا فعالیت می‌کنند مخاطبان این اثر هستند.

در بخشی از کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo می‌خوانیم

نظر شما در مورد دینامیک تفکیک محل سکونت نژادهای مختلف در یک جامعه چیست؟ آیا این امر ناشی از رفتار نژادپرستانۀ صرف است یا اینکه می‌تواند برآمده از تعاملات میان افراد باشد؟ در ده 1970 توماس شلینگ، اقتصاددان، نشان داد که حتی اگر درجۀ تمایل مردم به همسایه بودن با افرادی که از نظر سفیدپوستی یا رنگین‌پوستی شبیه‍شان هستند، کم باشد باز هم این پدیده می‌تواند در درازمدت باعث ایجاد گروه‌های نژادی در جامعه به‌صورت مجزا شود.

چرا قوم آناسازی در انتهای یک دوره سکونت طولانی‌مدت در دره لانگ هاوس در جنوب غربی آمریکا، در سال‌های اندکی به ناگهان و بدون هیچ نشانه‌ای از حملۀ دشمن یا بلایای طبیعی شدید، ناپدید شد؟ آیا این امر ناشی از عوامل زیست محیطی بوده است؟ آیا امکان شبیه‌سازی این پدیده برای اثبات یا رد ادعاهای مطرح شده وجود دارد؟

واقعیت این است که بسیاری از سیستم‌های پیچیده علیرغم تصورات عموم، نه قواعد پیچیده‌ای دارند و نه دارای یک نظم‌دهنده، برنامه‌ریز مرکزی یا خالق منحصربه‌فرد هستند. به رفتار اجتماعی حیوانات مانند کلونی پرندگان و ماهی‌ها و حرکت دسته‌جمعی آن‌ها توجه کنید. این کلونی‌ها توسط یک پرنده یا ماهی ویژه و رهبر، ایجاد و هدایت نمی‌شوند بلکه هر پرنده یا ماهی دقیقاً مجموعۀ یکسانی از قواعد را دنبال می‌کند. الگوهای زیبا و شگفت‌انگیز حرکت پرندگان را می‌توان مثلاً با سه قاعدۀ رفتاری سادۀ زیر شبیه‌سازی کرد و با تغییر پارامترهای مربوط به این قواعد، خروجی‌ها و الگوهای متفاوتی را مشاهده کرد.
فهرست مطالب کتابفصل اول: مقدمه‌ای بر شبیه‌سازی مبتنی بر عامل و نرم‌افزار NETLOGO 
فصل دوم: آشنایی مقدماتی با NETLOGO
فصل سوم: برنامه‌نویسی با جزئیات در NETLOGO
منابع
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF کتاب مدل سازی مبتنی بر عامل با استفاده از نرم افزار نت لوگو netlogo | نرگس صالح نیا | موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران