دسته‌بندی نشده · فوریه 17, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO | ویلیام لی رند | انتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهرانمعرفی کتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGOکتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO نوشته‌ی ویلیام لی رند و یوری ویلنسکی، به مباحثی همچون کاربردهای پیشرفته مدل‌سازی، آنالیز مدل‌های مبتنی بر عامل، معرفی و کاربرد نرم‌افزار نت لوگو و… می‌پردازد.

درباره‌ی مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO:

هرچه جهان در هم آمیخته‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، توانایی ما برای درک آن نیز، مشکل‌تر خواهد شد. برای پاسخگویی به بسیاری از پرسش‌هایمان، مدل‌های ساده دیگر کافی نیستند، با ظهور محاسبات سریع و گسترده، ما قادر هستیم با مسائل پیچیده‌تر کار کنیم و مدل‌های پیچیده‌تری را ایجاد و تحلیل نماییم که زمینه ایجاد دانش جدیدی به نام سیستم‌های پیچیده است. کتاب حاضر مقدمه‌ای بر مبنای یکی از روش‌های ابتدایی به نام مدل‌سازی مبتنی بر عامل است که از پژوهش‌های سیستم‌های پیچیده نشأت می‌گیرد.

از آن‌جا که مدل مبتنی بر عامل برای بسیاری از حوزه‌ها قابل اجراست، این کتاب می‌تواند در طیف وسیعی از زمینه‌ها مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان کتاب درسی در دوره کارشناسی و یا برای کلاس‌های علوم کامپیوتر نیز از آن استفاده شود. مطالب مندرج در این کتاب درسی می‌تواند در کلاس‌های علوم طبیعی؛ مانند فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی؛ کلاس‌های علوم اجتماعی مانند روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و زبان‌شناسی و کلاس‌های مهندسی؛ مانند علوم مواد، مهندسی صنایع و مهندسی عمران مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب حاضر با هدف ایجاد زمینه‌ی مناسب برای آشنایی هرچه بیشتر پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان با رویکرد نوظهور مدل‌سازی مبتنی بر عامل تدوین شده است.

در بخشی از کتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO می‌خوانیم:

امروزه چه چیزی ممکن است آنالوژی باشد؟ به نظر می‌رسد مردم چه حوزه‌هایی را مشکل درک می‌کنند و به طور بالقوه برای ساختاردهی مجدد مناسب هستند؟ یکی از این حوزه‌ها سیستم‌های پیچیده است. نام آن به این معنی است که زمینه‌ای دشوار برای درک است.

آنچه که ما دشوار می‌دانیم دارای ابعاد شناختی است؛ اما دشواری نیز، به شدت تحت تأثیر نیازهای فعلی ما قرار دارد. همان‌طور که تجارت در قرون وسطی توسعه یافت، نیاز بیشتری به حساب با اعداد بزرگ حس می‌شد؛ بنابراین مشکل انجام آن با اعداد رومی بیشتر قابل توجه بود. همان‌طور که علم نیاز به دقت بیشتر در درک اجرام آسمانی را توسعه داد، دشواری توصیف حرکات آن‌ها شفاف‌تر شد. امروزه دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم به‌طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر شده است، به طوری که در دوره‌های تاریخی پیشین ما مجبور نیستیم توجه زیادی به تعاملات پیچیده داشته باشیم؛ ما می‌توانیم با درک سیستم‌های ساده و تأثیرات محلی آن را به دست آوریم.
فهرست مطالب کتابفصل صفر: چرا مدل‌سازی مبتنی بر عامل؟
فصل یک: مدل‌سازی مبتنی بر عامل چیست؟
فصل دو: ساخت مدل‌های مبتنی بر عامل ساده
فصل سه: بررسی و گسترش مدل‌های مبتنی بر عامل
فصل چهار: ایجاد مدل‌های مبتنی بر عامل
فصل پنج: مؤلفه‌های مدل‌سازی مبتنی بر عامل
فصل شش: آنالیز مدل‌های مبتنی بر عامل
فصل هفت: اعتبارسنجی، تأیید اعتبار و تکثیر
فصل هشت: مباحث پیشرفته و کاربردها
ضمیمه: ریشه‌های محاسباتی مدل‌سازی مبتنی بر عامل
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF کتاب مقدمه‌ای بر مدل سازی سیستم‌های پیچیده طبیعی، اجتماعی و مهندسی با NETLOGO | ویلیام لی رند | انتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهران