دسته‌بندی نشده · آوریل 11, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزود | حسین کاویانی | انتشارات مهر کاویانمعرفی کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزودحرف‌های بسیاری هستند که نمی‌توان آن‌ها را جدی گفت. به همین دلیل حسین کاویانی کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزود را به زبان طنز تالیف کرده تا در کنار ساختن اوقاتی مفرح برای خوانندگان، آن‌ها را با مسائل فعالان علم روانشناسی و مشکلات تحصیل در این حوزه آشنا کند.

درباره کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزود:

کتاب روان‌شناسی ایران در سه اپیزود از سه گفتار تشکیل شده است: قسمت اول به همین اسم، قسمت دوم اندر فضایل اخلاقی دانشمند ایرانی و قسمت سوم قصه تحقیق در ممالک محروسه ایران. دکتر حسین کاویانی در این اثر طنز، از تجربه‌های شخصی خود در محیط دانشگاهی به عنوان دانشجو و استاد سخن گفته و ضمن بیان مشکلات علم روانشناسی در کشور، با طنازی و نکته‌سنجی خود لبخند به لب خواننده می‌آورد.

طنز این قدرت را دارد که تعصب را کنار بزند و چشمان مخاطب را نسبت به مسائلی باز کند که ترجیح می‌دهد آن‌ها را نبیند. دکتر کاویانی که خود تحصیل کرده رشته روانشناسی است، با آگاهی از شرایط فکری همقطارانش – اصطلاحی که در مقدمه کتاب به کار می‌برد- سعی کرده آنچه در این حوزه نگفته مانده را به زبان بیاورد و آنچه فراموش شده را یادآوری کند، چرا که طنز علاوه بر نشاط، دارایی ارزشمندی به اسم آگاهی را به مخاطب می‌بخشد.

کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزود مناسب چه کسانی است؟

افرادی که در حیطه روانشناسی مشغول به تحصیل یا کار هستند و همچنین علاقه‌مندان به آثار طنز از مطالعه این کتاب لذت خواهند برد.

در بخشی از کتاب روان‌شناسی ایران در سه اپیزود می‌خوانیم:

نگارنده تافته‌ی جدابافته‌ای از جماعتی که در این مقالات نقد شده اند، نیست. دیوار کوتاهی دارم. قبل از آن‌که یک جبال‌دوز به دیگران بزنم، یک سرسوزنی هم به خودم زده‌ام. اصلا به ذهن‌تان خطور نکند که می‌توانید ما ‌به‌ازای بیرونی برای کسانی پیدا کنید که در این نوشتار نقد شده‌اند. قطعه قطعه‌ی آن‌چه گفته‌ام و ذره ذره‌ی خرده‌ها که گرفته‌ام، از میان سوتی‌هایی بوده‌است که از کسان و البته خودمان در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف سر زده و بعد درقالب “فرد”ی مفروض ریخته‌ شده است. بی‌تعارف بگویم، بسیاری از این‌ها را من در خودم دیده‌ام. شما چی؟ اول به خودمان مراجعه کنیم بعد به دیگران. این‌ها همه در تک تک ما هست. فقط عیارش فرق می‌کند. پس بی‌خود دنبال افراد مشابه نگردید و برای من دشمن نتراشید.

رسم جوان‌مردی نیست که این مقدمه را بنویسیم و یادی از استاد خود، زنده‌یاد دکتر محمد نقی براهنی نکنم؛ او که شاید جرقه این‌گونه نوشتن در حیطه روان‌شناسی را در ذهن نگارنده زد. سال‌ها پیش زمانی که در انستیتو روان‌پزشکی تهران دانشجوی وی بودم، متنی داستانی را از من خوانده بود و به دنبال تیز کردن انگیزه من برای نوشتن موارد و مسائل روان‌شناختی به این سبک بود. می‌گفت یک نوع نگاه است متفاوت از نگاه رسمی و متداول. اما لازم است. لازم است تا فضا را برای جور دیگر دیدن آماده کرد.
فهرست مطالب کتابحرف حساب
روان‌شناسی ایران در سه اپیزود
به جای مقدمه
اپیزود اول: وقتی روان‌شناسی، روان‌شناسی نبود
اپیزود دوم: وقتی روان‌شناسی، روان‌شناسی شد
اپیزود سوم: وقتی روان‌شناسی علمی شد
آفت نخست: تضاد نان و علم (یا ماجرای مدرک‌گرایی)
آفت دوم: تمایزطلبی رشته‌ها
آفت سوم: خست علمی
آفت چهارم: تحقیق از سر تفنن و نه از سر نیاز
آفت پنجم: کلکسیون انجمن‌های رنگارنگ
منابع
اندر فضایل اخلاقی دانشمند ایرانی
نکته‌های مشعشع
نکته اول: اندر آموزش دانشجو
نکته دوم: اندر تالیف و ترجمه کتاب
نکته سوم: اندر رفتار با همکاران و هم‌سلکان
نکته چهارم: اندر هدایت رساله دانشجویی
نکته پنجم: اندر پیمودن درجات استادی
نکته آخر: آن گاه که مرگ دانشمند فرا رسد
قصه تحقیق در ممالک محروسه ایران
اصل یکم
اصل دویُّم
اصل سیُّوم
اصل چهارم
اصل پنجم
اصل ششم
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب روانشناسی ایران در سه اپیزود | حسین کاویانی | انتشارات مهر کاویان