دسته‌بندی نشده · مارس 15, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه | سید محمدحسین صدر طباطبایی | انتشارات راز نهان

[ad_1]

معرفی کتاب ریسک و بازاریابی در بیمهکتاب ریسک و بازاریابی در بیمه نوشته‌ی سید محمدحسین صدر طباطبایی، به بررسی مفاهیم مدیریت ریسک و بازاریابی مبتنی بر بازاریابی خیابانی و ماتریس swot می‌پردازد و با استفاده از این ابزار سیاست‌های کاری متفاوت و متناسب با محیط داخلی و خارجی شرکت‌های بیمه را شرح می‌دهد.

درباره‌ی کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه:

مدیریت ریسک ابزاری برای درک بهتر از خطراتِ ناشی از عملیات بیمه با ریسک‌های مختلف است که این اصل امکان تصمیم‌گیری صحیح و متناسب با توانگری مالی شرکت را فراهم می‌آورد. از این‌رو بیمه‌گران برای ارزیابی ریسک باید درک خوبی از محیط عملیاتی داشته باشند.

یک بیمه‌گر حرفه‌ای سیاست‌هایی را در پیش می‌گیرد تا اطلاعات واصله از بیمه‌گذاران را بررسی و تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنند. به‌ عنوان‌ مثال برای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری شرایط پزشکی، سبک زندگی، اشتغال و ملاحظات قانونی دارای اهمیت است. ناگفته نماند که نقش شبکه فروش شرکت برای گردآوری اطلاعات و مشاوره صحیح به‌منظور افزایش ضریب نفوذ و در جهت کاهش ریسک بیمه‌گذاران و شرکت دارای اهمیت است.

نمایندگان و کارکنان شاغل در شعب به‌عنوان شبکه فروش، مسئول عرضه خدمات بیمه‌ای به اشخاص و بخش‌های مختلف اقتصادی هستند. ازاین‌رو شرکت‌های بیمه برای افزایش گستره شبکه توزیع و رقابت بر سر سهم بیشتر از بازار، به‌سرعت در حال افزایش شبکه فروش خود هستند؛ اما مهم‌تر از تعداد و گستره شبکه فروش، سطح توانمندی این شبکه است، چرا که بدیهی است شبکه فروش توانمند، از شبکه‌های فروش کم‌توان به‌مراتب بهتر خواهد بود؛ بنابراین آشنایی شبکه فروش با ماهیت محصولات بیمه‌ای از مهم‌ترین گام‌ها در موفقیت برای بازاریابی و فروش به شمار می‌آیند.

در حال حاضر شرکت‌های بیمه در یک فضای رقابتی فعالیت می‌کنند که تنوع خدمات ارائه‌ شده در این صنعت یکسان است. هیچ شرکت بیمه‌ای نمی‌تواند در زمینه‌های مختلف، بهترین خدمات ممکن را ارائه یا خدمات خویش را به‌کل بازار و مشتریان بالقوه ارائه دهد. به همین دلیل برای بالا بردن توان رقابتی شرکت‌های بیمه، شناخت عوامل و بررسی ریسک در زمان خود از یک‌سو و از سوی دیگر تحلیل مستمر این عوامل با در نظر گرفتن محدودیت‌های قانونی، امری حیاتی محسوب می‌شود.

بنابراین چنانچه این عوامل به درستی شناسایی نشوند، هدف‌گذاری و ارائه خدمت به بیمه‌گذاران صحیح نیست و سبب صدمات بسیاری به برند شرکت می‌شود. لذا ارتقاء دانش بازاریابی و ریسک سنجی با توجه به اهمیت صنعت بیمه در رشد اقتصادی کشور از طریق پوشش ریسک بیمه‌گذاران و سرمایه‌گذاری حق بیمه‌های دریافتی، امری حیاتی است.

کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه مناسب چه کسانی است؟

افرادی که در شرکت‌های بیمه کار می‌کنند و یا کسانی که کسب‌وکار آن‌ها مرتبط با بیمه است، مخاطبان اصلی کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه (Risk and marketing in insurance) هستند.

در بخشی از کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه می‌خوانیم:

در دو دهه اخیر شاهد دو مکتب فکری متفاوت در زمینه رقابت‌پذیری بوده‌ایم: رویکردهای مبتنی بر فناوری و رویکردهای مبتنی بر شایستگی. فناوری اطلاعات باعث بهبود کارایی و ایجاد مزیت استراتژیک می‌گردد. بر اساس رویکرد مبتنی بر شایستگی، شرکت‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌های منحصربه‌فرد خود را از طریق تحکیم و تثبیت داخلی و خارجی شناسایی نموده و تحت کنترل درمی‌آوردند؛ به‌عبارت‌دیگر، بر مبنای رویکرد مبتنی بر فناوری اطلاعات، فناوری اساس رقابت‌پذیری است. درحالی‌که مبنای رویکرد دوم، سازمان یادگیرنده می‌باشد که در آن بر قوت‌ها جهت ماندگاری از طریق الگوبرداری و نیز پیش‌بینی و پاسخگویی اثربخش به تغییرات تأکید می‌شود. در یک تعریف جامع‌تر، رقابت‌پذیری را بدین شرح بیان می‌کنند: رقابت‌پذیری به معنی توانایی سازمان در جهت ماندگاری در کسب‌وکار و محافظت از سرمایه‌های سازمان و به دست آوردن (بازگشت) سرمایه‌ها و تضمین شغل‌ها در آینده می‌باشد.
فهرست مطالب کتابمقدمه
شبکه فروش
رقابت‌پذیری و توانمندسازی شرکت‌های بیمه
رقابت‌پذیری صنعت
رقابت‌پذیری بنگاه
ریسک
انواع ریسک و روش مدیریت ریسک
تقسیم‌بندی ریسک
ریسک سیستماتیک
ریسک غیر سیستماتیک
ریسک تجاری
ریسک استراتژیک
ریسک مالی
ریسک انطباق (قانونی)
ریسک نقد شوندگی
ریسک اجرایی
ریسک بازار
ریسک نرخ سود
ریسک تورم
ریسک نقدینگی
ریسک بیمه‌گری
مفهوم ریسک ازنظر بیمه‌گران
ویژگی خطر
مدیریت ریسک در بیمه
استراتژی مدیریت ریسک در بیمه
بازاریابی خیابانی
هدف از بازاریابی خیابانی
راهکار بازاریابی خیابانی
نتیجه‌گیری و پیشنهادات
منابع
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب ریسک و بازاریابی در بیمه | سید محمدحسین صدر طباطبایی | انتشارات راز نهان