دسته‌بندی نشده · مارس 21, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی خرطوم فیل | رودیارد کیپلینگ | آوارسامعرفی کتاب صوتی خرطوم فیلالی، فیل کوچولوی کتاب صوتی خرطوم فیل، می‌خواست بداند تمساح‌ها چه چیزی را به عنوان غذا می‌خورند. او که کاملاً‌ از یافتن جواب ناامید شده بود، تصمیم گرفت خودش به سواحل لیمپوپو برود تا جواب سوالی که این همه ذهنش را درگیر کرده بود بیابد! اما غافل از این که…. رودیارد کیپلینگ در این اثر داستانی جذاب و سرگرم‌کننده را برای کودکان به تصویر کشیده است.

درباره کتاب صوتی خرطوم فیل:

زمان‌های خیلی قدیم، (و وقتی می‌گوییم قدیم منظورمان واقعاً قدیم است!) فیل کوچولویی بود که بسیار کنجکاو بود (و شکی نیست که منظورمان از کنجکاو، بسیار کنجکاو است!). اسم فیل کوچولوی داستان ما، الی بود. او تقریبا دلش می‌خواست هر چیزی را بداند و از همه‌چیز سر درآورد. به همین دلیل بود که سوالات زیادی ذهنش را مشغول می‌کرد. سوالاتی که جوابش را پیش هیچکسی نمی‌یافت!

آن‌قدر غرق معرفی کتاب خرطوم فیل (How the Elephant Got His Trunk) شدیم که داشت یادمان می‌رفت اشاره کنیم که آن قدیم‌ها که حرفش را زدیم، فیل‌ها به جای خرطوم، بینی کوچکی داشتند! که البته مسأله‌ای بسیار طبیعی بود… همه‌ی فیل‌ها همین شکلی بودند. حالا در این میان، مسأله‌ای بس عجیب ذهن الی را مشغول کرده بود: غذای تمساح‌ها چیست!

الی از هر کسی که می‌شناخت پرس‌وجو کرد؛ اما خب، جواب خود را نیافت. برای همین بود که تصمیم گرفت خود دست به کار شود، به محل زندگی تمساح‌ها سفر کند و خود ببیند و بفهمد که تمساح چه چیزی را به عنوان شام و ناهار نوش جان می‌کند… سرانجام، الی با تمساحی دیدار کرد. اما نتیجه چه بود؟ آنقدر با بی‌احتیاطی به تمساح نزدیک شد که تمساح با بدجنسی بینی الی را به دهان گرفت و شروع به کشیدن کرد…

رودیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) در این اثر آموزنده و سرگرم‌کننده داستان بامزه و جالبی را از این که چرا فیل‌ها خرطومی دراز دارند، برای بچه‌ها تعریف می‌کند. این اثر آنقدر دوست‌داشتنی‌ست که بچه‌ها احتمالاً پس از به پایان رسیدن قصه نیز نمی‌توانند از یادآوری آن دست بکشند.

کتاب صوتی خرطوم فیل مناسب چه کسانی است؟

کودکان 3 تا 7 سال از شنیدن کتاب صوتی خرطوم فیل لذت خواهند برد.

با رودیارد کیپلینگ بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده، شاعر و خبرنگار در سال 1865 و در هند به دنیا آمد و در انگلستان، آمریکا و آفریقای جنوبی زندگی کرد. او در سال 1907 و در چهل و سه‌سالگی جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد و تا سال 1993 از او به‌عنوان جوان‌ترین برنده جایزه نوبل ادبیات یاد می‌شد. داستان‌های رودیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) همیشه طرفداران زیادی داشت و علاوه بر داستان، شعرهای مختلفی نوشت که بیشتر آن‌ها جنبه حماسی داشتند.

«جان هیوستون» فیلمساز برجسته، فیلم سینمایی «مردی که می‌خواست شاه باشد» را بر اساس زندگی کیپلینگ ساخت. این نویسنده توانا سرانجام در سال 1936 از دنیا رفت. کتاب مشهور دیگر او که به فارسی ترجمه شده «آنها» نام دارد که شامل سه داستان کوتاه می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی خرطوم فیل می‌شنویم:

الی واقعا ناامید شده بود و نمی‌دونست برای رسیدن به جواب سوالش دیگه باید چیکار کنه، اون همینطور لب رودخونه نشسته بود و داشت به حرف‌های مار فکر می‌کرد که ناگهان از اون اطراف صدایی شنید.

– که اینطور… پس گفتی دنبال یک تمساح می‌گردی، درسته؟

الی که به شدت جا خورده بود، جواب داد: »اوه بله! طوطی دانا به من گفته بود که توی این رودخونه یک تمساح زندگی می‌کنه، می‌شه کمکم کنین پیداش کنم؟… آخه برای من خیلی جالبه که بدونم غذا چی می‌خورن؟»

وقتی حرفش تموم شد، یکدفعه تمساحی با پوزه‌ی بلند و دندون‌های تیزش، سرش رو از زیر آب بیرون آورد و با لبخند مرموزانه‌ای به الی گفت: «البته که کمکت می‌کنم… چون من همون تمساحی هستم که تو دنبالش می‌گردی!»

معرفی و دانلود کتاب صوتی خرطوم فیل | رودیارد کیپلینگ | آوارسا