دسته‌بندی نشده · مارس 19, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب فرمول نجات پی | استیسی مک آنلتی | انتشارات پرتقالمعرفی کتاب فرمول نجات پیاستیسی مک آنلتی در کتاب فرمول نجات پی داستان چالش‌های دختری نابغه در مدرسه را روایت می‌کند که با طنازی و هوشمندی خاصش به‌راحتی در دل مخاطب می‌نشیند. این اثر خواندنی توانسته افتخارات مختلفی مانند بهترین کتاب NPR و نامزد بهترین کتاب گودریدز را به دست بیاورد.

درباره کتاب فرمول نجات پی:

نابغه‌ها معمولاً در مدرسه محبوب نیستند، مخصوصاً اگر مثل لوسی وسواس نظم و ترتیب هم داشته باشند! استیسی مک‌آنلتی در کتاب فرمول نجات پی (The Miscalculations of Lightning Girl) مخاطب را با یک نابغه ریاضی آشنا می‌کند که تصمیم گرفته در 12 سالگی به دانشگاه برود. مادربزرگش با او موافق نیست و با اصرار از لوسی می‌خواهد قبل از انجام این کار به چهار شرط عمل کند: یک سال به مدرسه راهنمایی برود، یک دوست پیدا کند، در یک فعالیت گروهی عضو شود و یک کتاب غیر از مباحث ریاضی بخواند.

لوسی مطمئن است که با هوش بالایش از پس هر مشکلی برمی‌آید، اما مدرسه خیلی زود غیرقابل‌تحمل می‌شود. دختری که تنها با مادربزرگ و دایی‌اش زندگی می‌کند، تا حالا در خانه درس خوانده و وسواس تمیز بودن دارد، بلد نیست چطور با هم‌سن‌وسال‌هایش دوست شود و از آن بدتر محیط پر از باکتری و ویروس مدرسه را تحمل کند!

چالش‌های این تصمیم به نظر تمام‌نشدنی می‌آیند، اما کتاب فرمول نجات پی می‌داند چطور سرگذشت یک دختر 12 ساله را برای مخاطب جذاب کند و حتی خوانندگان بزرگسال را با خود همراه می‌کند. لوسی پر از شوخ‌طبعی و کنجکاوی است و تمام افراد می‌توانند با احساس او زمان ورود به یک محیط ناآشنا و غیردوستانه همدردی کنند.

جوایز و افتخارات کتاب فرمول نجات پی:

– برنده جایزه بهترین کتاب سال NPR
– افتخار بهترین کتاب سال از نظر Kirkus Reviews
– نامزد جایزه بلوبونت تگزاس در سال 2020
– نامزد جایزه گودریدز برای بهترین کتاب کودکان و نوجوانان در سال 2018

نکوداشت‌های کتاب فرمول نجات پی:

– بی‌نظیر و رضایت‌بخش. (Kirkus Reviews)
– داستانی که شباهتش به دنیای واقعی شگفت‌انگیز است! (Booklist)
– سفر لوسی در دنیای دوستی و ریاضیات کاملاً واقعی و قابل درک است (Publishers Weekly)

کتاب فرمول نجات پی مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب به نوجوانان بالای 12 سال پیشنهاد می‌شود.

درباره استیسی مک ‌آنلتی بیشتر بدانیم:

استیسی مک‌آنلتی (Stacy McAnulty) نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان است. او که سابقاً مهندس هواپیما بوده، معمولاً موضوعات ریاضی و علوم را برای کتاب‌هایش انتخاب می‌کند. او آثار مختلفی در کارنامه خود دارد که تا امروز «فرمول نجات پی» و «من زمین هستم» به فارسی ترجمه شده‌اند.

در بخشی از کتاب فرمول نجات پی می‌خوانیم:

می‌پرسد: «ریاضی‌ت چقدر خوبه؟»

«خیلی خوبه.» پی باز زیر میز می‌رود. به‌جای لوی به او نگاه می‌کنم.

«خیلی خوبه؟» با دست‌هایش دو طرف خیلی خوب علامت نقل‌قول می‌گذارد. «وادارم نکن اون شعر”دروغگویی چه زشته، تو کتاب‌ها نوشته” رو بخونم. از آواز خوندن خیلی بدم می‌آد».

«باشه. ریاضی من خیلی نابغه‌وار عالیه».

«انگار از صفت‌ها هم خوب بلدی استفاده کنی».

نفس عمیقی می‌کشم و قبل از اینکه جرئتم را از دست بدهم، داستانم را برایش تعریف می‌کنم. دلم می‌خواهد یک نفر درک کند که شاید مثل آدم‌های معمولی نباشم، ولی خودِ معمولی من همین اعداد و وسواسم است.

«هشت سالم که بود صاعقه بهم زد. یه قسمت از مغزم آسیب دید و این‌جوری شد که توی کار کردن با اعداد خیلی ماهر شدم».

چشم‌های لوی گرد می‌شود: «جدی؟»

مطمئنم که حرفم را باور نمی‌کند. برای همین سعی می‌کنم با گفتن 314 رقم بعد از ممیز عدد پی شگفت‌زده‌اش کنم.

معرفی و دانلود کتاب فرمول نجات پی | استیسی مک آنلتی | انتشارات پرتقال