دسته‌بندی نشده · آوریل 4, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب قربانی | جویس کرول اوتس | انتشارات چترنگ

[ad_1]

معرفی کتاب قربانیسیبلا، دختر چهارده‌ساله‌ی سیاه‌پوست، را می‌دزدند، به او تجاوز می‌کنند و رهایش می‌کنند تا بمیرد. پای چه کسانی درمیان است؟ آیا عدالت در حق سیبلا اجرا می‌شود؟ جویس کرول اوتس، در کتاب قربانی، که بر مبنای پرونده‌ای واقعی در سال 1987 نوشته شده، از نژادپرستی و بی‌رحمی و خشونت می‌گوید.

درباره‌ی کتاب قربانی:

در سال 1987، دختری پانزده‌ساله و سیاه‌پوست با نام تاوانا براولی در نیویورک ناپدید می‌شود. بعد از چهار روز، او را در کیسه‌ی زباله‌ای پیدا می‌کنند، درحالی‌که به او تجاوز شده بود و روی بدنش توهین‌های نژادی نوشته بودند. براولی 4 مرد سفیدپوست را مسئول این عمل وحشتناک می‌داند، مردانی که همگی پلیس یا وکیل بودند. سن پایین تاوانا و موقعیت حرفه‌ای کسانی که تاوانا آن‌ها را محکوم کرده بود سبب می‌شود این پرونده بُعد رسانه‌ای وسیعی پیدا کند. حالا، پس از گذشت سال‌ها، در کتاب قربانی (The Sacrifice) به این پرونده بازمی‌گردیم تا داستانی را بر مبنای آن پی بگیریم.

جویس کرول اوتس (Joyce Carol Oates) در کتاب پیش رو که با الهام از پرونده‌ی تاوانا براولی نوشته شده، داستان سیبلا را روایت می‌کند. دختری چهارده‌ساله و سیاه‌پوست که او هم قربانی تجاوز جنسی چند مرد سفیدپوست می‌شود. مردان او را دزدیده، به او تجاوز کرده و سپس در کارخانه‌ای متروک رهایش کرده بودند تا جان دهد. اما داستان زمانی پیچیده می‌شود که سیبلا نمی‌میرد، و حالا با همراهی مادرش و گروه‌های ضد نژادپرستی در پی حق‌خواهی است.

کتاب قربانی داستانی تأثربرانگیز از مادر و دختری است که باورهای ما را نسبت به جامعه، تعصبات و خودمان به چالش می‌کشند و درک تازه و تکان‌دهنده‌ای از قدرت، ظلم، گناه، حقیقت و عدالت پیش روی ما می‌گشایند. اوتس، در این کتاب، کاوشی دردناک در مفاهیم پیچیده‌ی اجتماعی، سیاسی و اخلاقی می‌کند و مخاطبان را به تأملی عمیق در باب مفهوم «قربانی» فرو می‌برد.

نکوداشت‌های کتاب قربانی:

– از نظر من، جویس کرول اوتس مبتکرترین، درخشان‌ترین، کنجکاوترین و خلاق‌ترین نویسنده‌ای است که می‌شناسم. (گیلیان فلین)
– داستانی از نژاد، جامعه و تعصب… پیچیده و چندوجهی. (پابلیشرز ویکلی)
– جویس کرول اوتسِ خستگی‌ناپذیر رمان قربانی را منتشر کرده که بر اساس پرونده‌ی رسوایی‌برانگیز تجاوز جنسی به تاوانا براولی در سال 1987 نوشته شده است. (لکسینگتون هرالد لیدر)

کتاب قربانی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر دوست دارید رمانی هیجان‌انگیز بخوانید که هم‌زمان شما را وادار به تفکر درباره‌ی مضامین پیچیده‌ی اجتماعی کند، این کتاب را از دست ندهید.

با جویس کرول اوتس بیشتر آشنا شویم:

نویسنده‌ی آمریکایی کتاب حاضر بیش از 70 کتاب نوشته است که در میان آن‌ها مجموعه‌داستان، شعر، نمایشنامه، مقاله و نقد نیز دیده می‌شود. جویس کرول اوتس موفق شده برای این آثارش افتخاراتی از جمله جایزه‌ی پن و جایزه‌ی ملی کتاب را از آن خود کند.

اوتس استاد برجسته‌ی علوم انسانی در دانشگاه پرینستون است و از سال 1978 به عضویت آکادمی هنر و ادبیات آمریکا درآمده است.

از این نویسنده‌ی برجسته پیش از این کتاب‌های «شوهر عزیزم»، «عشق تابستانی»، «دختر ذرت» و… به فارسی برگردانده شده است.

در بخشی از کتاب قربانی می‌خوانیم:

صبح به نیمه رسیده بود. رطوبت ابر سفید در آسمان بود و بوی رودخانه‌ی پاسایک را می‌آورد؛ نوعی عطر شیرین مواد شیمیایی که با بوی تند اسیدی کثافت‌های زیر آب ترکیب می‌شد. اواسط صبحی بود که تمام شبش باران، شلاقی باریده بود و قطره‌های آب روی همه‌ی چاله‌های پیاده‌روی شکسته و داغان، مثل تکه‌های فلز برق می‌زد.

دخترم سیبلا رو کسی ندیده؟

مادر دل‌نگران، عکس‌هایی را به کسانی که دل‌سوزانه خیره‌اش می‌شدند، نشان می‌داد. دختری سیاه‌چرده با چشم‌هایی روشن که نشانه‌ای نامحسوس روی چشم چپش داشت و با دندان‌های نامرتب بچگانه‌اش می‌خندید. در بعضی عکس‌ها دخترک کمتر از یازده دوازده سال داشت و در بقیه حدوداً چهارده‌ساله به نظر می‌رسید. موهای سیاه دخترک، ضخیم و پرپشت و مجعد بود و روسری روشنی به سر داشت. چشم‌هایش برق می‌زد و مژه‌های بلند و ضخیمی داشت، شبیه چشم‌های بادامی‌شکل مادرش.

سیبلا نسبت به سنش کوچک‌تر به نظر میاد، راستش با همه می‌گفت و می‌خندید.

به همه‌جا سر زد؛ سالن آرایش جوبیلی و فروشگاه‌های اطرافش و خواربارفروشی کُره‌ای‌ها، کتابخانه‌ی عمومی و مغازه‌ی امانت‌فروشی و فروشگاه کهنه‌سربازهای پسکین، اداره‌ی خدمات شهری پاسایک کانتی، کافه‌تریاها و بیشتر کلینیک‌های درمانی که می‌شناخت‌. نفس‌بریده و مصمم، با نشان دادن عکس‌هایش، از آن‌ها سراغ دخترش را می‌گرفت‌؛ انگار انگشتان لرزانش کارت‌های بازی را لمس می‌کردند‌. شما سیبلا رو ندیدین؟ ممکنه دیده باشین؟ آره یا نه؟
فهرست مطالب کتابمادر
پیدا شدن دختر
«پلیس سفیدپوست»
مرکز فوریت های پزشکی سنت آن
مصاحبه
ردراک
«قایم شده»
دخترخاله ها
مأمور تحقیق
فرشته‌ی غضب
همسایه‌ی خوب
مرد خوش شانس
دخترخوانده
مأموریت
وسوسه
اغواگری
نهضت
«خوک فاشیست نژادپرست»
«بازگشت به خدمت»
پسر خوب
دوقلو‌ها
خانه‌ی امن
موزرد
جایزه
نهضت
شهید
عروسک شکسته
گرایش به اسلام
خواهر‌ها
همچنان زنده
راهپیمایی ده هزارنفری

معرفی و دانلود کتاب قربانی | جویس کرول اوتس | انتشارات چترنگ