دسته‌بندی نشده · مارس 21, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب من و رسانه: نکاتی پیرامون تکنیک‌های رسانه‌ای و تاثیرات آن بر سبک زندگی | محمدامین اصغریمعرفی کتاب من و رسانه: نکاتی پیرامون تکنیک‌های رسانه‌ای و تاثیرات آن بر سبک زندگیکتاب من و رسانه نوشته‌ی محمدامین اصغری، اثرات شگرف رسانه‌ها بر سبک زندگی انسان امروزی را وارسی می‌کند و دیدگاهی جامع در حوزه‌ی رسانه‌های ارتباط جمعی و سواد رسانه‌ای به شما ارائه می‌دهد.

درباره‌ی کتاب من و رسانه:

«تمدن»، زاییده‌ی فرهنگ و سبک زندگی است؛ یا به عبارت دیگر، این سبک زندگی است که تمدن را شکل می‌دهد. در این جهان پهناور اعتقادات، سبک زندگی و فرهنگ‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با مشکلات خاص خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

حال فرض کنید بشر به ابزاری دست پیدا کرده که همه این تعارضات و اختلافات فرهنگی را می‌توان به وسیله آن جهت‌دهی کرد و به یکدیگر شبیه ساخت. کسی که توانایی کار با این ابزار را داشته باشد، خواهد توانست مردم را آن‌طور که می‌خواهد تربیت و جهت‌دهی کند و در نهایت آن تمدنی را که مدنظر خود است با تغییر سبک زندگی و ذائقه‌ی مردم بسازد.

آن ابزار فوق‌العاده قدرتمند، چیزی جز «رسانه» نیست. بدون شک، رسانه قدرت تمدن‌سازی بالایی دارد و در صورتیکه فردی سواد به‌کارگیری آن به نفع خود و مقابله با آن را داشته باشد، خواهد توانست بر مردم حکومت کند؛ هر چند نظام سیاسی کشور را رسماً در دست نداشته باشد.

این رسانه است که می‌تواند محل زندگی شخص را از جایی به جای دیگر منتقل کند؛ می‌تواند آداب خوردن و پوشیدن را تغییر دهد. توانایی این را دارد که یک فرد پُرخور را به کم‌خوری وادار کند و شخص بی‌اشتها را به اشتها آورد. رسانه می‌تواند اعتقادات دینی مردم را ریشه‌کن کند یا برعکس؛ اعتقاد عمیق به دین را در بین مردم گسترش دهد و باورهای دینی را تقویت کند. همچنین توانایی این را دارد که رذایل اخلاقی را به فضایل اخلاقی و بالعکس تبدیل کند.

به اطراف خود دقیق‌تر نگاه کنید؛ به تبلیغات تلویزیون و شبکه‌های مختلفی که پخش می‌شوند، به نرم‌افزارهایی که بر گوشی همراه خود نصب کرده‌اید، به فضای مجازی و بسیاری از راه‌های ارتباطی دیگری که مردم می‌شناسند و در طول روز بارها از آن استفاده می‌کنند. به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟ حال که با این مهم آشنا شدید، لازم است تا کمی دقیق‌تر شویم و از نحوه به‌کارگیری این ابزار قدرتمند در کنترل و هدایت نسل بشر سخن بگوییم.

کتاب من و رسانه برای چه کسانی مناسب است؟

علاقمندان به علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه از این کتاب نکات مفیدی می‌آموزند.

در بخشی از کتاب من و رسانه می‌خوانیم:

در بکارگیری از تفکر انتقادی، لازم است شما توانایی درک معانی پنهان پیام‌های رسانه‌ای یا همان لایه‌های پنهان را داشته باشید؛ اما سؤال این‌جاست که یک پیام رسانه‌ای در قالب فیلم، عکس، خبر و…، دارای چه لایه‌هایی می‌باشد؟

هر پیام رسانه‌ای شامل سه لایه است: «متن»، «زیر متن» و «فرا متن». برای فهم بهتر مطلب، مثالی را مرور می‌کنیم. یک همبرگر را در نظر بگیرید که شامل سه قسمت است؛ لایۀ وسط شامل گوشت و مخلفات (که نوع همبرگر را مشخص می‌کند) و یک لایه نان در زیر آن، که اندازۀ همبرگر و محدودۀ مواد درون آن را مشخص می‌کند و در نهایت یک لایه نان در بالای همبرگر که به کمک لایۀ پایینی آمده و از دو جهت به بهتر خورده شدن همبرگر کمک می‌کند. حال به اختصار، به توضیح هر کدام از این لایه‌ها می‌پردازیم.

در ابتدا به بررسی «لایۀ متن» می‌پردازیم. این لایه دربردارندۀ پیام اصلی است؛ درواقع هر آنچه که شما در نگاه اول از یک فیلم یا تبلیغات یا یک خبر برداشت می‌کنید، همان «متن» است. برای مثال، شما در هنگام مشاهدۀ یک فیلم، متوجه موضوع و پیام آن خواهید شد که محتوای آن اجتماعی است، تاریخی است، در راستای تبلیغ یا نقد یکی از ادیان الهی است، قصد دارد شما را بخنداند یا موضوعات دیگری را در بر می‌گیرد. پس هر آنچه که از ظاهر پیام هویداست و بیانگر مطلب مشخصی است را «متن» می‌گویند.

اما لایۀ بعدی که همان «زیر متن» است. در توضیح این لایه، باید عنوان کرد که تمامی اهداف پنهان تولیدکنندگان رسانه در این قسمت تعریف می‌شود. تولیدکنندگان سعی می‌کنند تا با مشغول ساختن ذهن شما به متن داستان، از ضمیر ناخودآگاه شما استفاده کرده و به صورت پنهان، پیام‌هایی را در ذهن شما نقش ببندند. به این خبر توجه کنید: «پس از شکست تیم ملّی فوتبال ایران در برابر تیم فوتبال سوریه، مردم سوریه به خیابان‌ها آمده و به جشن و شادی پرداختند.» قطعاً متن اصلی این خبر حاوی یک پیام جهت اطلاع‌رسانی است، اما در زیرمتن این خبر، ماجرا طور دیگریست.
فهرست مطالب کتاباجزای تشکیل‌دهندۀ سبک زندگی
نظریۀ فرا انقلاب آلوین تافلر
چند مثال ساده
مؤلفه‌های حکمرانی
رسانه چیست؟
ابزارهای رسانه
لایه‌های پیام‌های رسانه‌ای
تکنیک‌های رسانه‌ای
استفاده از تفکر انتقادی
نظریات یادگیری (مکانیزم یادگیری)
از نو بازی کنید

معرفی و دانلود کتاب من و رسانه: نکاتی پیرامون تکنیک‌های رسانه‌ای و تاثیرات آن بر سبک زندگی | محمدامین اصغری