دسته‌بندی نشده · ژوئن 26, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی دره اتاوا | آلیس مونرو | واوخوانمعرفی کتاب صوتی دره اتاواکتاب صوتی دره اتاوا (نامزد جایزه‌ی کتاب لس آنجلس تایمز) یکی از بهترین آثار در کارنامه‌ی آلیس مونرو، برنده‌ی کانادایی جایزه‌ی نوبل ادبیات، است. این اثر مجموعه‌ای‌ متشکل از چهار داستان کوتاه درخشان و به یادماندنی است.

درباره کتاب صوتی دره اتاوا

آلیس مونرو (Alice Munro) را به حق یکی از برترین نویسندگان زمانه‌ی ما می‌دانند. آنچه در کارنامه‌ی ادبی او بیش از همه جلب نظر می‌کند، داستان‌های کوتاه درخشانی است که نمایانگرِ سبکی تقلید ناپذیرند. در اغلب این داستان‌ها، عنصری رازآمیز وجود دارد که هیچ‌گاه به بیانِ مستقیم درنمی‌آید، هراسی که بیش از هر چیز در اتمسفر سنگین و افسانه‌گونِ حاکم بر اثر رخ می‌نماید. در این میان، نکته‌ی شگفت‌انگیز آن است که داستان‌های مونرو علی‌رغم برخورداری از کیفیتی که بیان کردیم، در کمال و غایتِ سادگی‌‌اند.

کتابی که اکنون پیش روی شماست، یکی از بهترین عناوین به انتشار رسیده از آلیس مونروست. این اثر که دره اتاوا (Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage) نام داد، مجموعه‌ای است متشکل از چهار قصه با عناوین پیش رو: «باد زمستانی»، «بانوی اسپانیایی»، «دره‌ی اتاوا» و «یادبود». ویژگی‌هایی که پیشتر در توصیف داستان‌های آلیس مونرو برشمردیم، در چهار داستان نامبرده‌ی کتاب دره اتاوا به خوبی مشهودند.

به طور کلی، آنچه در قصه‌های این مجموعه بیش از همه جلب نظر می‌کند، توانایی نویسنده در به تصویر کشیدن زیروبم‌های روانی و عاطفیِ شخصیت‌های داستانی‌ِ مخلوقِ خود است. مونرو از این جهت (یعنی از حیث توانایی‌اش در پرداخت شخصیت‌های پیچیده و در عین حال ملموس)، به نویسندگان بزرگ قرن نوزدهم روسیه شبیه است؛ خصوصاً به آنتون چخوف، که از قضا آثارش تأثیری به‌سزا بر مونرو گذاشته است.

افتخارات کتاب صوتی دره اتاوا

– برنده‌ی جایزه‌ی Commonwealth Writer
– نامزد جایزه‌ی Rogers Writers’ Trust
– نامزد جایزه‌ی کتاب لس آنجلس تایمز
– نامزد جایزه‌ی حلقه‌ی منتقدان (2001)
– برنده جایزه نویسندگان مشترک المنافع برای بهترین کتاب در کارائیب و کانادا

نکوداشت‌های کتاب صوتی دره اتاوا

– بهترین اثر آلیس مونرو. (New York Times)
– بی‌نقص و غنی. (Kirkus Reviews)

کتاب صوتی دره اتاوا مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات داستانی مدرن مخاطبین اصلی کتاب حاضرند.

با آلیس مونرو بیشتر آشنا شویم

آلیس مونروی کانادایی یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان انگلیسی‌زبانِ معاصر است. تبحر او در قصه‌گویی سبب شده تا آکادمی سوئد از او با عنوان «استاد داستان کوتاه» یاد کند. از این نویسنده‌ی توانا، تاکنون سیزده مجموعه داستان و یک رمان به چاپ رسیده است؛ آثاری که جوایز بین‌المللی فراوانی را برای خالق خود به ارمغان آورده‌اند. داستان‌های آلیس مونرو بارها در نشریات معتبری همچون نیویورکر، ماهنامه آتلانتیک، پاریس ریویو، گرانتا و… انتشار یافته و کتاب‌هایش به بیش از سیزده زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده‌اند.

از آثار اوست: «رادیکال‌های آزاد»، «خوشبختی در راه است» و «زندگی عزیز».

افتخارات آلیس مونرو

– برنده‌ی جایزه‌ی Rea در سال 2001
– برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی در سال 2013
– برنده‌ی جایزه‌ی گیلر در سال 1998 و 2004
– برنده‌ی جایزه‌ی بین المللی بوکر در سال 2009
– نامزد دریافت جایزه سالانه‌ی داستان‌نویسی بوکر (1980)
– برنده‌ی جایزه‌ی اُ. هنری در سال‌های 2006، 2008 و 2012
و…

در بخشی از کتاب صوتی دره اتاوا می‌شنویم

شروع بیماری بسیار کند و آرام است و اغلب سال‌ها طول می‌کشد که خود بیمار و یا خانواده‌اش متوجه می‌شوند که او ناتوان می‌شود. به آرامی، رفته‌رفته بدن بیمار سفت و سر و پاها و دست‌هایش دچار لرزش می‌شود. ممکن است دیگر علائمی همچون تیک‌های مختلف، گرفتگی عضلات و حرکات ناخودآگاه دیده شود. بزاق و آب دهان افزایش می‌یابد. به لحاظ علمی این بیماری به عنوان فلج رعشه‌ای شناخته می‌شود و همچنین آن را پارکینسون و یا فلج نیز می‌نامند. این بیماری در ابتدا روی یک دست و یا پا تأثیر می‌گذارد. سپس در همان سمت دست یا پای دیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرانجام روی سمت دیگر بدن اثر می‌گذارد. چهره رفته‌رفته آن حالت عادی و طبیعی‌اش را از دست می‌دهد و به آرامی یا با حالت‌هایی گذرا تغییر می‌کند.

معرفی و دانلود کتاب صوتی دره اتاوا | آلیس مونرو | واوخوان