دسته‌بندی نشده · ژوئن 6, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان | رضیه انصاری | رادیو گوشهمعرفی کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشانکتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان رمانی بسیار متفاوت از رضیه انصاری است. داستان در سال هزاروسیصدوچهار خورشیدی‌ روایت می‌شود. میرزا عماد، مفتش نظمیه که مشغول نوشتن گزارش آخرین پرونده‌ی خویش است، خبر وقوع قتلی را می‌شنود. او برای گره گشودن از کلاف درهم‌پیچیده‌ی این معما درصدد یافتن زن‌ست که همه می‌گویند آخرین بار با مقتول دیده شده است؛ ‌زنی زیبا یا سنجاق‌سری مروارید‌نشان…

درباره کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان:

رضیه انصاری در سومین رمانش با عنوان زنی با سنجاق مرواری نشان، به سراغ ژانری بسیار متفاوت رفته است. او این بار، برخلاف دو اثر پیشین خود، شبیه عطری در نسیم و تریو تهران، فضای معمایی – پلیسی را برای روایت داستان خویش برگزیده و اثری را پیش روی مخاطبانش قرار می‌دهد که تا لحظه‌ی آخر آن‌ها را با خود همراه می‌سازد. به شیوه‌ای که نمی‌توانید پیش از به پایان بردن کتاب از آن دست بکشید. رضیه انصاری شما را با خود به دل تاریخ می‌برد: سال هزاروسیصدوچندِ خورشیدی، عصر پهلوی، نظمیه‌ای در تهران و تلاش برای یافتن ماجرای قتلی مرموز.

داستان در مهر 1304 شمسی روایت می‌شود. عصر پهلوی‎ست و رضا شاه تازه بر سر کار آمده. میرزا عماد کاراگاه نظمیه که شخصیت اصلی رمان زنی با سنجاق مرواری نشان است، به نوشتن گزارش آخرین پرونده‌ی خویش مشغول است. در این میان، شنیدن خبر قتلی مرموز همه چیز را به ناگهان تغییر می‌دهد: جنازه‌ی به ‌دار‌ آویخته‌شده‌ی صفاء‌الدین، یک بازاری مشروطه‌خواه را در خانه‌اش پیدا کرده‌اند. میرزا عماد که خود با آرمان‌‌های مشروطه‌خواهی همدل است‌، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا راز پرونده‌ی موردنظر را دریابد.

آیا صفاء‌الدین خود را به دارآویخته یا توسط مخالفان به قتل رسیده است؟ کشته شدن او چه پیامی برای مشروطه‌خواهان در پی دارد؟ در این میان همه جا سخن از زنی‌ست زیباروی که آخرین بار با مقتول دیده شده است. میرزا عماد در پی یافتن اوست تا بتواند از این طریق سرنخ‌هایی برای یافتن حقیقت بیابد.

از نکاتی که بر جذابیت اثر حاضر اضافه کرده، حضور شخصیت‌های مشهور در داستان است. رضیه انصاری پای عارف قزوینی، ایرج میرزا و بسیاری از شخصیت‌های نام‌آشنای دیگر را نیز به قصه‌اش باز کرده و داستانی مهیج و پرکشش را پیش‌روی شما قرار می‌دهد. همچنین فضاسازی و شخصیت‌پردازی در کتاب زنی با سنجاق مرواری‌ نشان به خوبی صورت گرفته است.

این نخستین باری‌ست که رضیه انصاری داستانی در ژانر معمایی – پلیسی منتشر می‌کند و گفتنی‌ست که اثر حاضر مورد توجه منتقدان و مخاطبان بسیاری قرار گرفته است. کتاب زنی با سنجاق مرواری نشان نخستین بار در سال 1395 توسط نشر چشمه منتشر شد. این اثر به همت نشر رادیو گوشه به صورت کتاب صوتی درآمده و جمشید گرگین هنرمند کشورمان خوانش آن را بر عهده داشته است.

کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات معاصر ایران علاقه‌مند هستید، از کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان غافل نشوید.

با رضیه انصاری بیشتر آشنا شویم:

رضیه انصاری در شمیران تهران و در سال 1353 متولد شده است. کتاب شبیه عطری در نسیم نخستین رمان اوست؛ اثری که پس از انتشار توانست تا حدودی نام نویسنده‌اش را در میان دنبال‌کنندگان جدی ادبیات امروز فارسی مطرح کند. این اثر جوایز معتبری از جمله جایزه مهرگان ادب و بنیاد گلشیری را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد. او پس از این کتاب، دو اثر داستانی دیگر نیز به چاپ رساند، که به ترتیب عناوین پیش‌‌ رو را بر خود دارند: «تریو تهران» و «زنی با سنجاق مرواری».

در بخشی از کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان می‌شنویم:

دکتر شکیب برخاست و شانه به شانه شاگرد قدیم ایستاد. رو به جنازه، گویا استاد هنوز در بحر تفکر بود!

«می‌دانی؟ اغتشاشاتی که سبب مرگ می‌شوند، در همه خفگی‌ها تقریبا یکسان‌اند. با قطعیت نمی‌توان گفت تعمدی بوده یا به واسطه شخص دیگری حادث شده. البته اگر ابتدا کشته یا خفه شده بود، کاملا جور دیگری می‌شد. علت مرگ را فعلاً می‌شود گفت خفگی محلی یا مرگ ناقص بر اثر دار آویختگی.»

دکتر کف دست‌ها را برهم زد.

«سایر کیفیات و جزئیات را بعد از امتحان جنازه و تشریح عرضه می‌کنم… موضوع دیگری هم هست که توجهت را جلب کرده باشد، میرزا؟»

میرزا به دیوارها و تاق و اشیا و لوازم اتاق نگاه کرد. از آیینه‌کاری و اسباب تجملاتی آن‌چنانی خبری نبود. با این حال همه چیز در کمال سلیقه و سلامت به نظر می‌رسید.

معرفی و دانلود کتاب صوتی زنی با سنجاق مرواری نشان | رضیه انصاری | رادیو گوشه