دسته‌بندی نشده · آوریل 12, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام | امیرحسین یزدان بد | نشر چشمه

[ad_1]

معرفی کتاب پرتره‌ی مرد ناتمامتصویری نیمه‌تمام از مردی به نام مهرداد ناصری! در کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام مجموعه‌ای از 8 داستان کوتاه را به قلم امیرحسین یزدان بد بخوانید. این کتاب از زمان انتشار تاکنون موفق شده افتخارات زیادی را کسب کند و برگزیده‌ی جایزه‌ی ادبی گام اول و جایزه‌ی هوشنگ گلشیری شود.

درباره‌ی کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام:

مهرداد ناصری کیست و چه زندگی‌ای دارد؟ در کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام، شخصیت مهرداد ناصری را در 8 داستان کوتاه دنبال می‌کنیم. این داستان‌ها، که به‌هم‌ پیوسته و درعین‌حال مجزا هستند، راوی دانای کل یا اول شخص دارند و هر یک با زبانی خاص روایت می‌شوند.

در داستان «یک دقیقه روی سفیدی سرد دوکی‌شکل» ماجرای زن و شوهری را دنبال می‌کنیم که یک توالت فرنگی در زندگی‌شان تغییراتی به وجود می‌آورد. داستان «فردا برمی‌گردم» از زبان زن آبستنی است که با بچه‌ی در شکمش صحبت می‌کند. و داستان «دادزن» ماجرای پسری را روایت می‌کند که شغلش دادزنی است و تبلیغ کتاب می‌کند. سایر داستان‌های این مجموعه نیز هر یک قضایایی مجزا و به‌هم‌مرتبط را پی می‌گیرند.

امیرحسین یزدان بد، که برای نگارش این مجموعه‌داستان جوایز و افتخارات بسیاری کسب کرده، در این کتاب تمرکز خود را بر زندگی مردی گذاشته که تصویرش، درنهایت، همانند نام کتاب، ناتمام باقی می‌ماند. با خواندن هر یک از داستان‌های این مجموعه، ما با گوشه‌ای از شخصیت مهرداد ناصری آشنا می‌شویم، اما می‌توان گفت که در انتها، ما هم مهرداد ناصری را می‌شناسیم و هم نمی‌شناسیم.

افتخارات کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام:

– برگزیده‌ی جایزه‌ی ادبی گام اول در سال 1389
– برگزیده‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری در بخش مجموعه‌داستان اول در سال 1389
– نامزد جایزه‌ی منتقدان و نویسندگان مطبوعات در بخش مجموعه‌داستان در سال 1389
– نامزد چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی روزی روزگاری

کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن کتاب تحسین‌شده‌ی حاضر را به کلیه‌ی علاقه‌مندان داستان‌های کوتاه ایرانی پیشنهاد می‌کنیم.

با امیرحسین یزدان‌بُد بیشتر آشنا شویم:

نویسنده‌ی کتاب حاضر متولد شهریور 1356 در تهران است. امیرحسین یزدان‌بُد تحصیلاتش را در فیزیک، فلسفه و کامپیوتر نیمه‌کاره رها کرد و از سال 1384 به نویسندگی روی آورد و در وبلاگ «تیله‌باز» نوشت.

از یزدان‌بد تاکنون چندین کتاب و داستان منتشر شده که با اقبال بسیاری مواجه شده‌اند و جوایزی را نصیب این نویسنده‌ی جوان کرده‌اند. «لک‌نت» نام اثر دیگر این نویسنده است.

در بخشی از کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام می‌خوانیم:

جز گاهی که به مهمانی دعوت می‌شدند با کسی رفت‌وآمدی نداشتند. هرازگاهی به مادرش هم سر می‌زد که پس از مرگ پدر، در خانه‌ی اجدادی‌شان تنها زند‌گی می‌کرد. چند سال پیش مادرزنش در یکی از همین مهمانی‌ها به بچه‌دار شدنشان اشاره کرده بود.

همه برگشته بودند رو به مهرداد. او هم شمرده و آرام، طوری که زنش خوب بشنود گفته بود ما هیچ تصمیمی نداریم. زند‌گی آرامی داریم و هر زن و شوهری هم مجبور نیستند دست‌پاچه و انگار که از مسابقه‌ای عقب مانده‌اند، بچه‌دار شوند. بعد هم چند جمله‌ای درباره‌ی ایدئالیسم دنیای نو، اشتباه ازلی و دور تسلسل تاریخی جهان سوم گفته بود که همه از مهرداد رو برگردانده بودند و به‌هم نگاه کرده بودند و کسی کانال تلویزیون را عوض کرده بود و صدایش را زیاد کرده بود.

اما حالا دریچه می‌توانست همه‌چیز را عوض کند. کافی بود زنش جمله‌ی اول را؛ «من خسته شده‌ام» را تکرار کند؛ به‌همان شکل یا با کلماتی دیگر، یا تصحیح کند و چند کلمه به پس‌وپیش جمله اضافه کند و وضوحش را بیشتر کند. کار تمام بود. امنیت فرو ریخته بود.
فهرست مطالب کتابیک دقیقه روی سفیدی سردِ دوکی‌شکل
فردا برمی‌گردم
دادزن
برای مارسیای رذل عزیز
چیزی شبیه «سونیا»
اُلترالایت
هنوز یوسف…
جَنَوار

معرفی و دانلود کتاب پرتره‌ی مرد ناتمام | امیرحسین یزدان بد | نشر چشمه