دسته‌بندی نشده · می 16, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا | هانس کریستین آندرسن | انتشارات افقمعرفی کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیاکتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا دربردارنده ده داستان به یاد ماندنی از این نویسنده مشهور است؛ داستان‌هایی مانند دخترک کبریت‌فروش، جوجه اردک زشت و لباس جدید امپراتور از جمله قصه‌های کودکانه‌ایست که برای همه ما آشناست و در این کتاب دوست داشتنی گرد آمده.

درباره کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا:

داستان‌های اندرسون زاییده ذهن خیال‌پرداز اوست که در آن‌ها قدرت تخیل با افسانه‌های عامیانه ترکیب شده و مجموعه‌ای به وجود آمده است که با بسیاری از فرهنگ‌ها نزدیکی دارد. او در قصه‌های خود به مفاهیم انسانی می‌پردازد و سبک او مبتنی بر استفاده از ساختارهای زبان گفتاری است و این امر یکی از انتقاداتی بود که از سوی هم‌عصرانش به او وارد می‌شد.

داستان‌های کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا، محتوایی یک‌دست ندارند برخی از آن‌ها رویکردی خوش‌بینانه دارند و بعضی دیگر از آن‌ها مانند دخترک کبریت‌فروش (A Little Match Girl) کمی از این خوش‌بینی فاصله می‌گیرند و نگاهی سخت‌گیرانه‌تر دارند. یکی از دلایل جذابیت قصه‌های اندرسون برای کودکان و همچنین بزرگسالان این است که او از احساسات و ایده‌هایی سخن می‌گوید که هم به جهان‌بینی و درک کودکان توجه می‌کند و هم چندان ساده و پیش پا افتاده نیستند.

قصه‌هایی از این مجموعه مانند جوجه اردک زشت (The Ugly Duckling)، لباس جدید امپراتور (The Emperor’s New Clothes) و دخترک کبریت‌فروش (A Little Match Girl) برای همه ما آشناست و همچنین علاوه بر این‌ها، این مجموعه قصه‌های دیگری همچون: «درخت کاج، داستان یک مادر، هر کاری پیرمرد می‌کند درست است، توک کوچولو، جک خله، آن‌چه می‌شود خلق کرد و بلبل» را در خود جای داده است.

هانس کریستین اندرسون در قصه‌های خود عشق، راستی، شجاعت، فقر و مقاومت را در قالب‌های داستانی خود به تصویر می‌کشد و چنین است که داستان‌های او در سراسر جهان انسان‌هایی از فرهنگ‌های گوناگون را جذب خود می‌کند.

اقتباس‌های هنری از کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا:

انیمیشن‌های جوجه اردک زشت، دخترک کبریت‌فروش، لباس جدید امپراتور از جمله اقتباس‌های هنری از داستان‌های کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن هستند.

کتاب 10 قصه‌ی برگزیده از هانس کریستین اندرسون: افسانه‌های مردم دنیا برای چه کسانی مناسب است؟

مطالعه این اثر علاوه بر کودکان به کسانی که به افسانه‌های عامیانه و پندآمیز علاقه دارند، توصیه می‌شود.

با هانس کریستین اندرسون بیشتر آشنا شویم:

او شاعر و نویسنده دانمارکی بود که نمایشنامه‌ها، سفرنامه‌ها، رمان‌ها و اشعار زیادی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، اما شهرت او بیشتر به واسطه قصه‌های افسانه‌ای اوست که مخاطب آن صرفا به کودکان محدود نمی‌شود و مضامین آن فراتر از سن و ملیت مطرح می‌شود. این قصه‌ها به بیش از 125 زبان ترجمه شده‌اند.

داستان‌های هانس کریستین اندرسون (Hans Christian Andersen) گرچه به صورت رسمی برای کودکان به نگارش در آمده است اما برای بزگسالان نیز درس‌هایی از فضیلت و انعطاف‌پذیری در برابر ناملایمات دارد.

از دیگر آثار مشهور نویسنده می‌توان به «پری‌دریایی کوچولو، ملکه برفی و بندانگشتی» اشاره کرد که این‌ها نیز از کشورهای مختلف و زبان‌های گوناگون نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده‌اند.

در بخشی از کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا می‌خوانیم:

همه‌ی مردم شهر می‌دانستند که آن لباس مخصوص چه قدرت شگفت‌انگیزی دارد. به همین دلیل با اشتیاق منتظر بودند ببینند همسایه‌شان تا چه حد احمق است!

امپراتور به خود گفت: «وزیر پیر و وفادارم را پیش بافنده‌ها می‌فرستم. او از همه بهتر می‌تواند ببیند شکل و شمایل لباس چه‌طور است، چون باهوش است و وظایفش را بهتر از همه انجام می‌دهد.»

این شد که وزیر زیرک و پیر به اتاقی رفت که دو شیّاد در آن، پشت دستگاه‌های خالی بافندگی نشسته بودند و کار می‌کردند.

چشم‌های وزیر با دیدن آن‌ها گشاد شد و فکر کرد: «خدا خودش ما را حفظ کند! عجیب است. هیچ چیز نمی‌بینم.» اما مواظب بود که چیزی نگوید.

هر دو شیّاد از او خواهش کردند که لطف کنند و کمی جلوتر بروند. بعد پرسیدند که آیا به‌نظر ایشان طرح پارچه خوب و رنگ‌آمیزی آن زیباست؟ آن‌ها دستگاه خالی بافندگی را نشانش دادند و وزیر بیچاره با دقت هرچه تمام‌تر به دستگاه خیره شد اما چیزی ندید، چون اصلاً چیزی نبود که ببیند.

فکر کرد: «خدای من! یعنی ممکن است احمق باشم؟ اما اصلاً فکر نمی‌کردم احمق باشم. هیچ‌کس هم نباید بداند که لایق مقامی که دارم نیستم. اصلاً صلاح نیست که بگویم نمی‌توانم پارچه را ببینم.»

یکی از دو شیّاد که وانمود می‌کرد در حال بافتن است گفت: «خب قربان، چیزی درباره‌ی پارچه‌ی لباس نفرمودید.»

وزیر از پشت عینکش نگاهی به دستگاه بافندگی کرد و گفت: «آه زیباست! بسیار زیبا. طرح و رنگ‌آمیزی‌اش را می‌گویم. به امپراتور هم حتماً خواهم گفت که از پارچه‌ی لباس خیلی خوشم آمده.»

شیّادها هم گفتند: «خوشحالیم که این را می‌شنویم!»

بعد رنگ‌های پارچه را یکی‌یکی اسم بردند و درباره‌ی طرح بی‌نظیرش توضیحاتی دادند. وزیر با دقت به حرف‌های آن‌ها گوش می‌داد تا بعد بتواند وقتی به قصر پیش امپراتور برمی‌گردد، حرف‌های‌شان را تکرار کند.
فهرست مطالب کتاب1/ دخترک کبریت‌فروش
2/ درخت کاج
3/ جوجه اردک زشت
4/ لباس جدید امپراتور
5/ داستان یک مادر
6/ هر کاری پیرمرد می‌کند درست است
7/ توک کوچولو
8/ جک خُله
9/ آن‌چه می‌شود خلق کرد
10/ بلبل
پی‌نوشت

معرفی و دانلود کتاب 10 قصه گزیده از هانس کریستین آندرسن: افسانه‌های مردم دنیا | هانس کریستین آندرسن | انتشارات افق