دسته‌بندی نشده · ژوئن 15, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز) | بهروز ثروتیان | انتشارات فرآیینمعرفی کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز)بهروز ثروتیان در سال 1385 کتاب «هفت افسانه‌ی خیال‌انگیز در هفت پیکر نظامی» را بر اساس هفت پیکر نظامی تألیف کرده و روشنک حسینی در کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز) اثر ثروتیان را به زبان انگلیسی برگردانده تا ادای دِینی به این استاد بزرگ باشد.

درباره‌ی کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز)

هفت پیکر که آن را با نام بهرام‌نامه یا هفت گنبد هم می‌شناسند یکی از منظومه‌های نظامی گنجوی، شاعر برجسته‌ی فارسی‌زبان، است که به زندگی بهرام گور، پادشاه ساسانی، می‌پردازد و رویدادهای حیات او را از بدو تولد تا هنگام مرگ دنبال می‌کند. این منظومه هم از نظر حماسی و هم از نظر غنایی اثری درخور توجه است و در طول سالیان، نظر پژوهشگران و مصححان بسیاری را به خود جلب کرده است.

بهروز ثروتیان، نظامی‌شناس برجسته، بر اساس این منظومه‌ی درخشان، در سال 1385 اثری را تألیف کرده بودند که «هفت افسانه‌ی خیال‌انگیز در هفت پیکر نظامی» نام داشت. این اثر به جنبه‌ی غنایی این منظومه پرداخته و به هفت گنبدِ هفت‌رنگ و افسانه‌ای نظامی توجه خاص دارد.

روشنک حسینی، به‌دلیل آشنایی با دختر دکتر ثروتیان و برای ادای دِینی به این استاد برجسته، در کتاب The Seven Beauties، کتاب «هفت افسانه‌ی خیال‌انگیز در هفت پیکر نظامی» را به زبان انگلیسی برگردانده‌ تا امکان استفاده از این اثر درخشان برای تعداد بیشتری از افراد، و نه‌فقط فارسی‌زبان‌ها، فراهم شود.

کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز) برای چه کسانی مناسب است؟

اگر قصد دارید شاهکارهای ادب فارسی را به دوستان انگلیسی‌زبان خود معرفی کنید، این کتاب پیشنهاد مناسبی برای شماست.

با بهروز ثروتیان بیشتر آشنا شویم

نویسنده‌ی کتاب حاضر در سال 1316 در آذربایجان غربی متولد شد. بهروز ثروتیان مدرک دکتری خود را در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران دریافت کرد و از دهه‌ی 1360 تا 1380 با دانشگاه آزاد همکاری کرد.

دکتر ثروتیان نظامی‌شناس بوده و به تصحیح غزلیات حافظ نیز پرداخته است و آثار بسیاری را در ادب فارسی از خود به جای گذاشته است.

«بیان در شعر فارسی»، «اقبال اسکندری»، «اندیشه‌های نظامی گنجه‌ای» و بسیاری آثار دیگر از پژوهش‌های این استاد ارجمند هستند.

در بخشی از کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز) می‌خوانیم

Bahram used to spend each day of the week with one of the princesses and one of them told him one imaginary story every night. Nezami believed they told these myths to arouse lust of the king. Theses legends are the main part of Haft Peykar (هفت پیکر). In each of these legends, the poet has mentioned a specific purpose. On Saturday, in the black dome, the Indian princess narrated the hospitability of a king. He goes to “the city of intoxicated” and is sent to the Heaven from there. The artistic description of Paradise – or a garden which is the symbol of manifestation of Paradise- is unique in the Persian literature. Finally, the king is expelled from the Paradise due to his excessive ambition. On Sunday, in the yellow dome, the Roman princess narrated the story of a king who used to spend a week with each maid and then he sold her.

معرفی و دانلود کتاب The Seven Beauties (هفت افسانه خیال انگیز) | بهروز ثروتیان | انتشارات فرآیین