دسته‌بندی نشده · آوریل 18, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی: تاملاتی در تاریخمندی انسان | حکمت الله ملاصالحیمعرفی کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی: تاملاتی در تاریخمندی انسانکتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی شامل مجموعه‌ای از مقالات حکمت الله ملاصالحی با موضوع تاریخ‌مند بودن انسان است. نویسنده در کتاب خود به بیان تجربه‌ی انسانِ تاریخی از امر متعالی می‌پردازد و تمام اهتمام خود را به کار می‌گیرد تا تحلیلی بی‌طرفانه از تقدیر تاریخی ارائه دهد.

درباره کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی:

انسان موجودی‌ست تاریخ‌مند؛ این هستنده در خلأ اتفاق نیفتاده و از عدم پا به عرصه‌ی وجود نگذاشته است. انسان و پدیده‌های انسانی یکسر تاریخ‌مند و موقعیت‌مند هستند و این امری‌ست انکارناشدنی. این ایده‌ی اصلی اثری‌ست که پیش‌روی شما قرار گرفته است. حکمت الله ملاصالحی در کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی از نسبت میان حضور تاریخ‌مند انسان و تجربه‌ی امر الوهی سخن به میان می‌آورد و مفصلاً به ظهور تاریخی امر متعالی بر انسان می‌پردازد.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، ‌میان الوهیت و تاریخ‌مندی انسان نسبتی مهم وجود دارد. حکمت الله ملاصالحی اظهار می‌دارد که امر متعالی تاریخی نیست. اما بر انسان به‌شیوه‌ای تاریخ‌مند آشکار می‌شود و این امر بر تمام بودن او و فهمی که از معنای حضور خویش در جهان دارد،‌ تأثیر می‌گذارد. از این رو، دست به بازخوانی و تحلیل دوباره‌ی حضور تاریخی انسان در جهان زده و تلاش کرده تا تفسیری نو از آن ارائه دهد؛ تفسیری که بتواند بر بدفهمی‌های موجود از دین در جهان امروز غلبه کند.

بد نیست اشاره کنیم حکمت الله ملاصالحی کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی را در سال 1396 منتشر و توجه اهالی فلسفه را به خود جلب کرد. کتاب پیش‌رو سه فصل را دربرمی‌گیرد: «انسان، عصر کنونی، از تاریخ حال تا تاریخ متعال»

کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی مناسب چه کسانی است؟

اگر به فلسفه‌ی تاریخ علاقه دارید، از کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی غافل نشوید.

با حکمت‌ الله ملاصالحی بیشتر آشنا شویم:

حکمت‌الله ملاصالحی سال 1329 در طالقان متولد شد. او نویسنده و استاد دانشگاه تهران است و به عنوان اولین فردی که دانش فلسفه‌ی باستان‌شناسی را در ایران پی نهاد، شناخته می‌شود. از حکمت‌الله ملاصالحی تاکنون دوازده عنوان کتاب به زبان‌های گوناگون، از جمله یونانی، انگلیسی و فارسی منتشر شده و در معتبرترین نشریات ایرانی و خارجی به چاپ رسیده است. در ادامه نام برخی از آثار او را با یکدیگر می‌خوانیم:

«باستان‌شناسی دین، مبادی و مبانی باستان شناسی شناختی، باستان‌شناسی در بوته معرفت شناختی، جلوه‌های کهن هنر آیینی و زیبایی و هنر از منظر وحیانی اسلام»

در بخشی از کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی می‌خوانیم:

روش‌ها و اهداف مورد نظر با گام‌های خود ره می‌سپارد و منظر و معرفت تاریخی خود را نیز از امور واقع مورد مطالعه ارائه می‌دهد. مراد ما از مفهوم کلنگ باستان‌شناسان نیز اشاره به دانشی بیش و کم با همین اوصاف دارد. دانشی که هم برخوردار از منابع و مدارک خاص مورد مطالعه و تحقیق خود باشد و هم مجهز به طرح‌ها و برنامه‌های پژوهشی و روش‌ها و راهکارها و اهداف مشخص مورد نظر باشد. دانشی به غایت کثیرالاضلاع و کثیرالافعال و ذوبطون و پیچیده به مانند تاریخ و رشته‌ها و دانش‌های خویشاوند و هم تبار دیگر، که البته در قیاس با خویشاوندان نسبی و سببی‌اش عرصه‌ی مطالعاتش پرهزینه‌تر و عمر خوارتر و میدانی‌تر و بیابانی‌تر بوده و با چهره‌ای غبار گرفته‌تر گام برگرفته است و با ورطه‌های عبورناپذیرتر نیز رویارو بوده و دست و پنجه فشرده است.
فهرست مطالب کتابمقدمه
یکم. انسان
درام سوگناک انسان بودن
انسان جدید و افق پیش‌رو
شرق و غرب، افسانه یا واقعیت
دوم. عصر کنونی
از معبد-موزه‌ها تا موزه‌های عالم مدرن
دوران جدید؛ جامعه و جهان پیش روی
انقلاب سوم جهانی، تغییرات و تحولات
تمهیدگری برای ظهور عصری جدید
سوم. از تاریخ حال تا تاریخ متعال    
گذشته، میراث و تذکر تاریخی
از قلم مورخان تا کلنگ باستان‌شناسان
انفتاح تاریخ متعالی در عصر سیادت تاریخ سکولار
تاریخ کنونی و تاریخ فراروی
فردای موعود؛ تاریخ متعالی
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF کتاب انسان تاریخی و تاریخ متعالی: تاملاتی در تاریخمندی انسان | حکمت الله ملاصالحی