دسته‌بندی نشده · فوریه 23, 2022 0

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان: تاب آوری در سرطان | کبری نوریمعرفی کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان: تاب آوری در سرطانکتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان، دانش و آگاهی بیماران مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان را برای سازگاری با این بیماری بالاتر می‌برد و به آن‌ها اصول تغذیه مناسب در طی بیماری را آموزش می‌دهد.

درباره‌ی کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان:

امروزه در اخبار به گوش می‌رسد که بیماری سرطان بیش از قبل افزایش یافته و منجر به دلهره و ترس میان مردم شده است. نگرانی و عدم آگاهی از علت ایجاد این بیماری، شیوه‌های پیشگیری و حتی درمان آن باعث می‌شود که پیشگیری و حتی درمان سرطان نیز امری غیرممکن تلقی شود و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن بیشتر از واقعیت ارزیابی گردد. این درحالی‌ست که 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و 40 درصد مبتلایان نیز درمان خواهند شد.

درمان بیماری سرطان نه تنها بسیار ناخوشایند است بلکه پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد. بنابراین سازگاری بیماران و خانواده‌های آنان با این بیماری به‌خصوص در ماه‌های اول بسیار مشکل است. البته روند سازگاری در افراد گوناگون با توجه به سطح بیماری و شرایط روانی و اجتماعی نیز تفاوت دارد، میزان حمایت‌های اجتماعی، سطح آگاهی فرد و خانواده در درمان و بازتوانی بیماری سرطان نقش پررنگی برای بیمار دارد.

سالانه در کشور ما حدود 100هزار نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند. برای بیشتر افراد تشخیص ابتلا به سرطان، عامل تحول بزرگی در زندگی است و باعث تغییر نیازها و بر انگیختن احساسات متفاوت در آنان می‌گردد. این افراد نیاز به حمایت خانواده و اطرافیان خود پیدا می‌کنند تا بتوانند با بیماری خود و هم‌چنین با این احساسات جدید روبه‌رو شوند. اما دیدگاه منفی که ناشی از عدم وجود آگاهی در جامعه وجود دارد، باعث می‌شود که برخورد مناسبی با این بیماری توسط مبتلایان به سرطان، خانواده‌هایشان و حامیان دور و نزدیک صورت نگیرد.

پس ضروری است که همه ما با این بیماری، عوامل خطر و تشخیص زود هنگام و نحوه مواجهه و درمان آن آگاه شویم و بتوانیم به‌نحوی با افزایش آگاهی و تمرین، در هنگام قرار گرفتن خود و یا نزدیکان خود در شرایط ابتلا به سرطان، تاب‌آور باشیم.

کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب برای مبتلایان به سرطان، خانواده‌هایشان، پزشکان و متخصصین این حوزه و کلیه‌ی افرادی که با این بیماری ارتباط دارند، توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان می‌خوانیم:

برای تشخیص سرطان روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل معاینه، بررسی علائم بیماری، سابقه بیماری‌های فرد و سابقه فامیلی بیماری‌ها و نیز انجام آزمایش‌های تخصصی و در صورت لزوم نمونه برداری و نیز تصویر برداری به روش‌های مختلف از بدن است. در موارد نادر از آزمون‌های ژنتیکی برای شناسایی جهش ژن‌های خاص که به برخی از انواع سرطان‌ها مرتبط است، استفاده می‌شود در مورد اکثر سرطان‌ها تشخیص زودتر باعث موفقیت بیشتر درمان می‌شود.

البته فایده تشخیص زودهنگام در مورد سرطان‌ها متفاوت است. بیشترین فایده در تشخیص سرطان‌های دستگاه گوارش است، چرا که باعث افزایش قابل توجه طول عمر و کاهش شدت بیماری می‌شود، در حالی که در سرطان ریه، فایده تشخیص زودهنگام کمتر است چون باعث افزایش کمی در طول عمر بیمار می‌شود اما با این حال طول عمر بیمار در مقایسه با افرادی که دیرتر تشخیص داده می‌شوند کمی بالاتر است در برخی موارد سرطان به دلایلی در افراد مبتلا خیلی دیر تشخیص داده می‌شود. پایین بودن آگاهی از علائم و نشانه‌های سرطان، مراجعه دیر هنگام بیمار، نگران بودن در مورد آنچه پزشک ممکن است تشخیص دهد، البته گاهی هم عدم تشخیص مناسب توسط پزشک، انجام آزمایش‌های نامتناسب و لذا تأخیر در ارجاع بیماران برای آزمایش و یا درمان توسط پزشک ممکن است علت تأخیر در تشخیص باشد. تشخیص دیرهنگام در اغلب موارد موفقیت درمان را کاهش می‌دهد و نیز هزینه‌های آن را افزایش می‌دهد.
فهرست مطالب کتابفصل 1: کلیاتی در مورد سرطان
فصل 2: تاب‌آوری در سرطان
فصل 3: مهارت زندگی و سازگاری با سرطان
فصل 4: اصول تغذیه مناسب در بیماران مبتلا به سرطان
منابع
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود PDF کتاب راهنمای مبتلایان به سرطان و خانواده‌های آنان: تاب آوری در سرطان | کبری نوری