دسته‌بندی نشده · آوریل 9, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب زنبق دره | انوره دوبالزاک | انتشارات اختر

[ad_1]

معرفی کتاب زنبق درهشاهکاری عاشقانه از انوره دوبالزاک، نویسنده فرانسوی. کتاب زنبق دره سرگذشت عشق نامعمول فلیکس به هنریت، زنی متاهل است که زندگی این دو نفر را عمیقا تغییر می‌دهد. هنریت که محبتی مادرانه نسبت به فلیکس دارد نقش یک راهنمای دنیادیده را به عهده می‌گیرد و سعی دارد این پسر جوان را به جایگاهی شایسته برساند اما تلاش‌های او به نتیجه‌ای منجر می‌شوند که هیچکس انتظار آن را ندارد… .

درباره کتاب زنبق دره:

داستان با پسری به نام فلیکس آغاز می‌شود، نوجوانی که تا به حال از طرف خانواده خود محبتی دریافت نکرده و شناختی از احساسات ندارد. او جوانی نحیف، رنگ‌پریده و کوتاه قد است که چهره‌ای کودکانه و نازیبا دارد و در یکی از مهمانی‌های نجیب‌زادگان، با کنتسی به اسم هنریت آشنا می‌شود. آن‌ها در آینده بر حسب اتفاق همدیگر را ملاقات می‌کنند و این آغاز یک دوستی طولانی است که در گذشت زمان بارها و بارها تغییر شکل می‌دهد. بالزاک در کتاب زنبق دره (The Lily of the Valley) با دقتی ستودنی لحظات تعیین‌کننده این رابطه را توصیف می‌کند و همدردی خواننده را برمی‌انگیزد.

هنریت بانویی بلندمرتبه، زیبا و باحیا است که ابتدا با دیده ترحم فلیکس را می‌بیند. احساسات او مادرانه و دلسوزانه هستند، اما زمانی که ارتباط فلیکس با خانواده کنتس بیشتر می‌شود، این پسر جوان است که سعی می‌کند سرخوردگی‌های عاطفی هنریت در زندگی خانوادگی‌اش را جبران کند. ارتباط‌ آن‌ها مدتی به این شکل می‌گذرد اما فلیکس در سایه آموزش‌ها و رسیدگی‌های کنتس به سرعت به رشد عقلی و شخصیتی می‌رسد. احساسات او با گذشت زمان رنگ و بوی عاشقانه می‌گیرند و هنریت هم متوجه می‌شود پسر ترحم‌برانگیزی که روزی به راهنمایی‌های او نیاز داشت حالا تبدیل به مردی جوان و موفق شده، موضوعی که رابطه دوستانه – مادرانه آن‌ها کاملا دگرگون می‌کند … .

شایان ذکر است که کتاب زنبق دره، رمان مورد علاقه شخص بالزاک بوده و شخصیت هنریت براساس دوست نزدیک او یعنی لور آنتوانت دو برنی (با نام خانوادگی هینر) شکل گرفته است. این بانو 22 سال از بالزاک بزرگ‌تر بود و مدت کوتاهی بعد از خواندن نسخه کامل این رمان فوت می‌کند.

با انوره دوبالزاک بیشتر آشنا شویم:

قطعا نام بالزاک را شنیده‌اید. او یکی از مهم‌ترین نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان فرانسوی در قرن نوزدهم بود که آثارش بخشی از پایه و اساس سنت رئالیستی در ادبیات اروپا را شکل می‌دهند. کتاب‌های انوره دوبالزاک (Honoré de Balzac) در فهرست مهم‌ترین آثار ادبی جای می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از آثار شناخته شده او در ایران می‌توان به چرم ساغری، اوژنی گرانده، باباگوریو، دهقانان، زن سی ساله و آرزوهای برباد رفته اشاره کرد.

کتاب زنبق دره مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این اثر به علاقه‌مندان رمان‌های کلاسیک پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب زنبق دره می‌خوانیم:

او در زندگی چیزی جز وظایفی که بایستی انجام شوند را نمی‌دید. تمامی زنان سرد و بی‌عاطفه‌ای مثل او را که من شناخته بودم، انجام وظیفه را مذهب خود می‌دانستند. برای او احترام و تعظیم در مقابلش همانقدر ضروری بود که روشن کردن عودها در مراسم عشای ربّانی برای یک کشیش ضروری بود. برادر بزرگترم اندک حس مادرانه‌ای که در وجود او بود را تماماً بسمت خود جذب کرده بود و مادرم پیوسته با نیش و کنایه‌هایش مرا آزار می‌داد نیش و کنایه‌هایی که سلاح افراد بی‌عاطفه بود و از این سلاح بر ضد من استفاده می‌کرد و من در جواب چیزی نمی‌توانستم بگویم. علیرغم وجود این موانع پرزحمت و مشکل‌آفرین، احساسات غریزی چنان در انسان ریشه دوانده که ترس آمیخته با احترام برانگیخته شده توسط مادری که آزردن و ناخشنود کردنش عواقب خطرناکی بدنبال دارد، با چنان رشته‌هایی به ما پیوند دارد که خطای باشکوه و دلپسند اگر ما آن را اینگونه بنامیم عشق ما نسبت به مادرمان تا روزی ادامه یافت که ما در نهایت در مورد او حکم صادر کردیم.

این استبداد وحشتناک، تمامی افکار مربوط به لذات و خوشی‌های شهوت‌انگیزی که من رویای دستیابی به آن‌ها در تور را داشتم همگی از ذهنم محو شدند. در کمال ناامیدی به کتابخانۀ پدرم پناه بردم و در آن جا تصمیم گرفتم شروع کنم به خواندن کتاب‌هایی که نمی‌شناختم. این دوره‌های طولانی مطالعۀ سخت و طاقت‌فرسا مرا از هرگونه تماس با مادرم نجات داد، اما شرایط روحی مرا وخیم‌تر کردند. گاهی خواهر بزرگتر من که با پسرخاله‌مان، مارکیز دو لیستومر، ازدواج کرده بود، تلاش می‌کرد مرا تسلی دهد بدون اینکه قادر باشد خشمی که من قربانی آن بودم را آرام کند. من می‌خواستم بمیرم.
فهرست مطالب کتابمقدمه
نگاهی به رمان «زنبق درّه»
فصل I: از فلیکس دو واندنس به بانو کُنتس ناتالی دومانِرویل
فصل II: اولین عشق
فصل III: دو زن
ادامه فهرستمشخصات کتاب الکترونیکقیمت نسخه الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب زنبق دره | انوره دوبالزاک | انتشارات اختر