دسته‌بندی نشده · آوریل 3, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت؟ | جاناتان فنبی | آوانامهمعرفی کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت؟آیا جهان آینده از آن چینی‌هاست؟… این سوالی مهم و چالش‌برانگیز است که در سالیان اخیر مرتباً مطرح و پرسیده شده. جاناتان فنبی در کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت؟ پاسخی تأمل‌برانگیز به این پرسش داده است.

درباره کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت:

رشد اقتصادی خیره‌کننده‌ی چین در دو دهه‌ی اخیر این کشور را پس از ایالات متحده‌ی آمریکا به بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا بدل نموده است. مسیری که حاکمان چینی پس از تجارب تلخ قرن بیستم (تجاربی که عمدتاً حاصل حکمرانی مائو بر حزب کمونیست چین بود) در پیش گرفتند، سبب شد چین ظرف مدت زمانی نه چندان طولانی، از کشوری ناتوان با اقتصادی در آستانه‌ی فروپاشی، به ابرقدرتی جهانی تبدیل شود؛ اژدهایی که شعله‌های سرخش تهدیدی‌ست علیه استیلای غرب بر جهان. البته نباید دستاوردهای چینِ امروز را محدود به اقتصاد دانست؛ این کشور در بسیاری از زمینه‌های دیگر نیز، از جمله در حیطه‌های علمی، فرهنگی و خصوصاً نظامی، به پیشرفت‌هایی باورنکردنی دست پیدا کرده؛ اما انکار نمی‌توان کرد که این جنبه از موفقیت‌های کشور چین، بی توسعه‌ی اقتصادی هرگز محقق نمی‌شدند. در چنین شرایطی، بسیار منطقی خواهد بود که از خود بپرسیم آیا چین در آینده‌ای نه چندان دور، به اصلی‌ترین ابرقدرت جهان بدل خواهد شد؟ آیا آیندگان قرنی را که در آن‌ایم قرن چین خواهند نامید؟

بسیاری از تحلیلگران، اغلب با بیم و نگرانی، به این پرسش پاسخ مثبت می‌دهند. اما جاناتان فنبی معتقد است که چین هرگز به هژمونی غرب پایان نخواهد داد، و آمریکا برای مدت‌های طولانی نخستین قدرت اقتصادی و نظامی جهان باقی خواهد ماند. فنبی دلایل خود برای اعتقاد به صحت این مطلب را به خوبی در کتاب آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت؟ (Will China Dominate the 21st Century) توضیح داده است. او در این اثر با ارائه‌ی تحلیلی تاریخی از تحولات اخیر کشور چین، نشان داده که رشد اقتصادی فزاینده برای سیطره بر جهان کافی نیست. کشور چین به سبب برخورداری از یک ساختار سیاسی تمرکزگرا و غیردموکراتیک، و همچنین، به سبب نادیده گرفتن حقوق مدنی و اجتماعی شهروندان خود در سطحی کلان، در آینده با مشکلاتی عدیده مواجه خواهد شد؛ مشکلاتی که رشد اقتصادی نه تنها حلشان نخواهد کرد، بلکه چه بسا سبب تشدید آن‌ها گردد.

ناگفته پیداست که جاناتان فنبی به ارجحیت سیاست بر اقتصاد باور دارد. او معتقد است که این دموکراسیِ کارآمد، و نه اقتصاد قدرتمند، بوده که منجر به سیطره‌ی جهانی و طولانی‌مدت جهان غرب شده است. چین، اگرچه اقتصادی به راستی عظیم دارد، برای به زیر کشیدن غرب، یا به طور مشخص ایالات متحده‌ی آمریکا چاره‌ای جز اصلاح ساختار سیاسی خود ندارد. و این واقعیتی‌ست که بعید است به مذاق حاکمان حزب کمونیست چین خوش بیاید!

باری، تفاوتی نمی‌کند که با نتیجه‌گیری جاناتان فنبی موافق باشید یا مخالف؛ زیرا پس از مطالعه‌ی کتاب آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت، به احتمال قوی عمده‌ی مطالب بیان‌شده توسط او را مستند، آموزنده و تأمل‌برانگیز قلمداد خواهید نمود.

نکوداشت‌های کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت:

– تحلیلی قابل اعتنا از دستاوردهای کشور چین. (Thomas Fingar)
– کتابی سرشار از هوشمندی و باریک‌بینی. (Chris Patten)
– خواندنی و قانع‌کننده. (International Affairs)

کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به تحولات تاریخ معاصر جهان مخاطبین اصلی کتاب حاضرند.

با جاناتان فنبی بیشتر آشنا شویم:

جاناتان فنبی (Jonathan Fenby) مورخ و روزنامه‌نگار اهل انگلستان است که چندین سال می‌شود تمام همّ خود را صرف پژوهش در باب تاریخ و سیاست چین کرده، و در شماری از کتاب‌های خواندنی، وجوه گوناگون این کشور را زیر ذره‌بینِ تحلیل و بررسی برده است. فنبی از سال 1963 با نشریاتی چون «اکونومیست»، «گاردین» و «آبزرور» همکاری دارد. گفتنی‌ست که او در سال 2000، نشان امپراتوری بریتانیا را به پاس فعالیت‌های ژورنالیسیتی‌اش دریافت کرد. سه سال پیش از آن نیز صاحب نشان شوالیه شده بود. او بعدها نشان «لژیون دونور» را نیز از آن خود کرد.

در بخشی از کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت می‌شنویم:

دنگ سه ویژگی داشت: میهن‌دوستی چینی بود؛ کمونیستی وفادار از زمان پیوستن به حزب در نوجوانی در فرانسه‌ی دهه‌ی 1920؛ و باورمند به قدرت‌نمایی سیاسی، که این را با سرکوب دشمنان طبقاتی به پیروی از مائو پس از پیروزی در سال 1949 نشان داد. وی می‌خواست از چین یک قدرت بزرگ بسازد، و این پس از فجایع آوارشده بر آن به دست ناخدای کبیر و بازسازی حزب از خسارت تقریباً مرگباری بود که مائو طی انقلاب فرهنگی بر آن وارد آورده و دنگ در آن از جمله اعضای پاکسازی‌شده از سلسله مراتب حزبی بود. وی می‌دید که این اهداف را می‌توان از طریق رشد اقتصادی و در زمانی محقق ساخت که تقاضای صادرات در خارج و تمایل به کاهش موانع تعرفه‌ای در پیشروی به سوی جهانی شدن قوی است.
فهرست مطالب کتاب صوتی۳۱ دقیقهفصل اول: رویای چین – بخش اول۲۸ دقیقهفصل اول: رویای چین – بخش دوم۲۳ دقیقهفصل دوم: بهای سیاست – بخش اول۳۱ دقیقهفصل دوم: بهای سیاست – بخش دوم۲۹ دقیقهفصل سوم: دام توسعه متوسط – بخش اول۲۹ دقیقهفصل سوم: دام توسعه متوسط – بخش دوم۱۵ دقیقهفصل چهارم: چرایی‌ها – بخش اول۲۹ دقیقهفصل چهارم: چرایی‌ها – بخش دوم۲۹ دقیقهفصل پنجم: چین بر قرن 21ام سیطره نخواهد یافتادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی آیا چین بر قرن 21 ام سیطره خواهد یافت؟ | جاناتان فنبی | آوانامه