دسته‌بندی نشده · ژوئن 25, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم | اورهان پاموک | واوخوانمعرفی کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانمکتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم گزیده‌ای از قطعات موردعلاقه‌ی اورهان پاموک، نویسنده‌ی برجسته‌ی اهل ترکیه از کتاب‌های خودش است. او بخش‌هایی را از رمان‌هایش انتخاب و در قالب یک کتاب منتشر کرده؛ قسمت‌هایی که هرکدام می‌توانند به عنوان یک داستان مستقل مطالعه شوند.

درباره کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم

اورهان پاموک (Orhan Pamuk) بخش‌های مستقلی از رمان‌هایش را انتخاب کرده و در کتابی با عنوان داستان افتادن من از داستانم (Ben Bir Agacim) جای داده است. داستان‌های اثر حاضر بیش از همه از دو رمان او، سیاه و نام من سرخ انتخاب شده‌اند. نویسنده در گزینش این داستان‌ها نهایت دقت خود را به کار برده است؛ به شیوه‌ای که هرکدام از قطعاتِ کتاب داستان افتادن من از داستانم می‌توانند به عنوان یک داستان کوتاه مطالعه شوند.

از آنجایی که این قطعات از میان رمان‌های متفاوت اتخاب شده‌اند، گاهی فهم کامل این که راوی داستان چه کسی‌ست، دشوار می‌‌شود. به همین منظور، پاموک ابتدای هر بخش به نام راوی اشاره می‌کند تا شخصیت‌های گوناگون کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم مشخص شود. گفتنی‌ست لابه‌لای این قطعات، برخی از خاطرات دوران تحصیل و دوران کودکی این نویسنده‌ی برجسته نیز گنجانده شده‌اند. به‌عبارتی، او خاطرات و بخش‌هایی از آثارش را با یکدیگر پیوند داده و در قالب کتاب داستان افتادن من از داستانم عرضه کرده است.

او هنگام بازنویسی نوشته‌های قدیمی‌اش، بخش‌هایی را اضافه کرده، جملاتی را تغییر داده و در مواردی پاراگراف‌هایی را کوتاه کرده است. او از این طریق کتابی ارائه داده که همچنان که موردعلاقه‌ی اوست،‌ یکپارچه هم است. این نویسنده‌ی برجسته درباره‌ی کتاب خود چنین می‌گوید:‌ «من عقیده دارم که این قطعه‌ها زیباترین‌ صفحاتی هستند که در طول عمر نویسندگی‌ام می‌توانند هر یک به تنهایی خوانده شوند».

جالب است بدانید تصمیم انتشار این کتاب یک شب بر سر میز شام گرفته شد. اورهان پاموک با دوستش «چاواش» و ویراستار جوانش «درمین هادری بگوویچ» مشغول غذا خوردن بود که تصمیم گرفت قوی‌ترین و ساده‌ترین نوشته‌هایش را در قالب یک کتاب منتشر کند.

داستان افتادن من از داستانم را مژگان دولت آبادی به فارسی برگردانده و امیرحسین احمدآبادی خوانش آن را برعهده داشته است. این کتاب صوتی در هشت فصل روایت می‌شود که دو فصل آن از رمان سیاه و چهار فصل دیگر از کتابِ نام من سرخ انتخاب شده‌اند. نشر مشکی انتشار نسخه‌ی متنی کتاب را برعهده داشته و انتشارات واوخوان آن را به صورت کتابی شنیداری در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات ترکیه علاقه‌مند هستید، از کتاب داستان افتادن من از داستانم برای شما لذت فراوانی رقم خواهد زد.

با اورهان پاموک بیشتر آشنا شویم

فریت اورهان پاموک در 7 ژوئن سال 1952 به دنیا آمد. این نویسنده و رمان‌نویس ترک‌تبار را به عنوان یکی از اصیل‌ترین نویسندگان داستان‌ معاصر می‌شناسند. پاموک اولین نویسنده‌‌ی اهل کشور ترکیه است که موفق شده جایزه‌ی نوبل را دریافت کند. او نویسنده‌ای نام‌آشناست که آثارش همواره جزو پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند و به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده‌اند. کتاب «استانبول: شهر و خاطره‌ها، موزه معصومیت و جودت بیک و پسران» از دیگر آثار این رمان‌نویس توانا هستند.

در بخشی از کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم می‌شنویم

به رختخوابتان رفته‌اید. در میان اشیایی آشنا، ملافه‌هایی پرشده از عطر تن و خاطرات‌تان. لای پتو جا می‌گیرید و سرتان نرمی آشنایی بالش را لمس می‌کند. به پهلو غلت میزنید و پاها را توی شکم جمع می‌کنید، گردنتان به جلو خم می‌شوید؛ سروروی‌تان با خنکای بالش خنک می‌شود. کمی بعد، فقط کمی بعد، به خواب خواهید رفت؛ همه چیز را در تاریکی مطلق فراموش خواهید کرد. همه چیز را فراموش خواهید کرد.

نیروی بی‌رحم ماورای‌تان، تمامی حرف‌هایی که با بی‌فکری گفته شده، رفتارهای احمقانه: بی عدالتی‌ها، کج‌فهمی‌ها، توهین‌ها، بی‌توجهی‌ها، آن‌ها که شما را محکوم کرده‌اند و آن‌هایی که محکوم خواهند شد بی‌پولی‌ها، زمانی که به سرعت درگذر است و زمانی که هیچ نمی‌گذرد، دست نیافتنی‌ها، تنهایی‌ها، شرمساری‌ها، شکست‌های بیچارگی‌ها، غصه‌ها، بدبختی‌ها، تمامی مصیبت‌ها؛ همه را به زودی از یاد خواهید برد. خوشحال از این فراموشی، به انتظار نشسته‌اید.

معرفی و دانلود کتاب صوتی داستان افتادن من از داستانم | اورهان پاموک | واوخوان