دسته‌بندی نشده · فوریه 17, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب صوتی هفت داستان | رضا قیصریه | نوین کتاب گویامعرفی کتاب صوتی هفت داستانکتاب صوتی هفت داستان مجموعه‌ای از قصه‌های کوتاه رضا قیصریه، نویسنده‌ی معاصر ایرانی‌ست. اثر حاضر نخستین بار در سال 1372 به انتشار رسید و همان زمان موفق به دریافت «جایزه‌ی قلم زرّین مجله‌ی گردون» شد.

درباره کتاب صوتی هفت داستان:

ادبیات داستانی در ایران، برخلاف اغلب سایر ملل، بیشتر مایل به داستان کوتاه بوده تا رمان. اثبات این مسئله کار چندان دشواری نیست. کافی‌ست نگاهی به نام‌آوران ادبیات داستانی معاصر ایران، از بدو پیدایش آن تا امروز بیندازیم، و ببینیم که بزرگ‌ترین داستان‌نویسان ما، از هدایت و چوبک و گلشیری گرفته تا نجدی و مندنی‌پور و دیگران، اساساً کوتاه‌نویس بوده‌اند. حتی شاهکارهایی چون بوف کور و شازده احتجاب که اغلب رمان می‌خوانیم‌شان، به واقع نوولا، که گونه‌ای داستان کوتاه بسط‌یافته است محسوب می‌شوند، و نه رمان.

البته که رجحان داستان کوتاه بر رمان در ادبیات داستانی ایران دلایل بی‌شمار ادبی، فرهنگی و چه بسا تاریخی دارد، که هر یک به تنهایی می‌توانند موضوع پژوهشی مستقل باشند. اما اگر بخواهیم به تنها یک دلیل اشاره کنیم، باید بگوییم که ذهنیت فارسی‌زبانان، و به تبع آن ادبیات ایشان، اساساً شاعرانه است و نه منطقی. به همین جهت است که شعر فارسی در جهان بی‌نظیر است و بی‌بدیل. از سوی دیگر، به مدد نظریه‌پردازان ادبیات داستانی، می‌دانیم که داستان کوتاه بیشتر به شعر شبیه است تا رمان. زیرا آنچه در آن اصل است، برخلاف رمان، حس و حال و عاطفه است، نه ساختار و پیرنگ. پس طبیعی‌ست که ایرانیانِ ذاتاً شعردوست و شاعر، در عرصه‌ی روایت بیشتر مایل به داستان کوتاه باشند، و چندان اقبال خوشی به رمان نشان ندهند.

باری، مقدمه‌ی فوق به بهانه‌ی معرفی یکی از مجموعه داستان‌های شنیدنی سالیان اخیر بیان شد: اثری با عنوان هفت داستان از رضا قیصریه، نویسنده‌ و مترجم خوشنام معاصر. این مجموعه داستان برآمده از اندیشه‌ای شاعرانه و قلمی پرعاطفه است. چنانکه خواندن و یا گوش سپردن به آن، همان حس و حالی را در مخاطب سبب می‌شود که یک شعر غنایی خوب در او پدید می‌آورد.

هفت داستانی که در این مجموعه گرد آمده، به ترتیب عناوین پیش رو را بر خود دارند:

نازیلا
لاتاری
کافکایی
ایستگاه زوریخ
خانم منیر آفاق
شیء مشکوک
پوزخند

کتاب صوتی هفت داستان مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به گونه‌ی داستان کوتاه بی‌تردید از گوش سپردن به اثر حاضر محظوظ خواهند شد.

با رضا قیصریه بیشتر آشنا شویم:

دکتر رضا قیصریه (Reza Gheysarieh) به سال 1319 در شهر تهران دیده به جهان گشوده است. او که سابقه‌ی عضویت در هیئت علمی گروه زبان ایتالیایی را در کارنامه‌ی حرفه‌ای خود دارد، چهره‌ای پیشکسوت در زمینه‌ی ترجمه‌‌ی آثار ایتالیایی به شمار می‌رود. رضا قیصریه طی دوران اقامت خود در ایتالیا، علاوه بر مطالعه در باب فرهنگ این کشورِ تاریخی، به معرفی ادبیات ایران به مخاطبین ایتالیایی نیز همت گمارد، و در همین راستا برخی از نوشته‌های صادق هدایت را به زبان ایتالیایی ترجمه کرد. جالب است بدانید که دکتر قیصریه در سال 2001 به عنوان «بهترین معرف فرهنگ ایتالیایی» مورد تقدیر رئیس جمهور وقت این کشور قرار گرفت.

در بخشی از کتاب صوتی هفت داستان می‌شنویم:

روز بعد، مثل همیشه صبح زود از خانه بیرون آمدم، از پل دونا کانال گذشتم و مسیر اشتادپارک را پیش گرفتم. گرچه کمی دور بود اما پیاده‌روی در آن صبح تابستانی که لطافت هوای بهاری را داشت لذت‌بخش بود. در اشتادپارک که در آن صبح، با آن همه گل‌های رنگارنگ و ریزش فواره‌های آب روی قوهای شناور در آب‌نما، با صفا بود، گشتی زدم. پیاده‌روی گرسنه‌ام کرد. رفتم به کافه شوارتسن برگ. از این کافه خوشم می‌آمد. میزهایش را تا توی پیاده‌رو هم می‌چید. نشستم و یک فنجان بزرگ شیر و قهوه سفارش دادم با تارت ساخر. بعد باز تارت دیگری خواستم و خوردم. بعد قهوه‌ای خواستم با آپفل اشترودل. مشغول خوردن که بودم دیدم پیشخدمتی که سفارش را گرفته بود با یک پیشخدمت دیگر که پیرمردی بود دارند از پشت شیشه‌ی کافه با کنجکاوی نگاهم می‌کنند…
فهرست مطالب کتاب صوتی۵۰ دقیقهایستگاه زوریخ۴۷ دقیقهخانم منیر آفاقادامه فهرستمشخصات کتاب صوتیقیمت نسخه صوتی

معرفی و دانلود کتاب صوتی هفت داستان | رضا قیصریه | نوین کتاب گویا