دسته‌بندی نشده · فوریه 18, 2022 0

معرفی و دانلود کتاب یوگای رویا و خواب تبتی | تنزین وانگیال رینپوچه | انتشارات اخترمعرفی کتاب یوگای رویا و خواب تبتیتنزین وانگیال رینپوچه در کتاب یوگای رویا و خواب تبتی، با ارائه تمریناتی خاص، موجب بروز شادی، نشاط و آزادی در حالات بیداری و رویای شما خواهد شد. این اثر شیوه‌های قدرتمندی را به شما می‌آموزد تا در طی مسیر به سوی رهایی پیش بروید.

درباره‌ی کتاب یوگای رویا و خواب تبتی:

ما یک‌سوم زندگی‌مان را در خواب صرف می‌گذرانیم. مهم نیست چه کار می‌کنیم، کار باتقوا، به دور از تقوا، چه قاتل باشیم یا یک قدیس، راهب یا باده‌گسار، هر روز به طور یکسان به پایان می‌رسد. ما چشمان‌مان را می‌بندیم و درون تاریکی می‌رویم. حتی هر چیزی که می‌دانیم ناپدید می‌شود. بعد از مدتی، تصاویر ظاهر می‌گردند و احساسات‌مان نیز به وجود می‌آیند. ما دوباره در جهان به ظاهر نامحدود رویا وجود می‌یابیم.

وقتی ما تمرینات یوگای خواب و رویا را انجام می‌دهیم، بخشی از یک دودمان دور و دراز می‌شویم. مرد و زن – قرن‌ها – این تمرینات را انجام داده‌اند، با همان شک‌ها و موانع مشابه ما روبه‌رو شده‌اند و آن‌ها نیز همان منافع یکسانی را که ما داشته‌ایم، دریافت کرده‌اند. بیشتر لاماهای سطح بالا و یوگی‌های باتجربه، تمرینات یوگای خواب و رویای مقدماتی را انجام داده‌اند و از طریق آن‌ها به ادراک دست یافته‌اند.

موضوع اصلی کتاب یوگای رویا و خواب تبتی (The Tibetan yogas of dream and sleep) این است که از طریق تمرین می‌توانیم طی هر لحظه از زندگی‌مان آگاهی بزرگ‌تری را در خودمان پرورش دهیم. اگر چنین کنیم، آزادی و انعطاف‌پذیری به طور پیوسته افزایش می‌یابد و ما کمتر تحت‌تأثیر دلمشغولی‌ها و مزاحمت‌های معمول واقع می‌شویم. ما یک حضور واضح و پایدار را پرورش می‌دهیم که به ما اجازه می‌دهد تا با مهارت بیشتر درباره‌ی رویداد‌های به وجود آمده، واکنش‌های مثبت را انتخاب کنیم، واکنش‌هایی که بهترین منفعت را برای دیگران و سفر معنوی خودمان دارند.

سرانجام ما یک آگاهی پیوسته‌ای را در خود پرورش می‌دهیم که به ما اجازه می‌دهد تا طی رویا و همچنین زمان بیداری، آگاهی کامل‌مان را حفظ کنیم. بعد ما قادر می‌شویم تا به پدیده‌ی رویا در راهی مثبت و خلاق واکنش نشان دهیم و می‌توانیم در حالت رویا به تمرینات متفاوت‌مان تحقق بخشیم. وقتی به طور کامل این ظرفیت را در خودمان رشد دادیم، پی‌ خواهیم برد که هم در رویا و هم در بیداری با وضوح و آسودگی بیشتری زندگی خواهیم کرد و همچنین خودمان را برای دست‌یابی به رهایی در حالت میانی بعد از مرگ آماده می‌کنیم.

نکوداشت‌های کتاب یوگای رویا و خواب تبتی:

– یک راهنمای مفصل برای استفاده در زندگی شبانه برای بیداری، محرک افکار، الهام‌بخش و روشن. (استفان لابرگ)

– این توضیح از تمرینات رویا و خواب یک پنجره‌ای به روی کل تعالیم تنتره و دزوگچن تبت است، من به شدت مجذوب این اثر شدم چون قدرتمند و زیبا ارائه شده است. (مارتین لاونتال)

– روشن‌کننده‌ترین کتابی که تا به امروز در مورد این موضوع نوشته شده است. (J. Marvin Spiegelman)

– بسیار واضح و دقیق. (Shambhala Sun)

– روش‌هایی قدرتمند برای پیشرفت در مسیر رهایی. (The Indian International Journal of Buddhist Studies)

کتاب یوگای رویا و خواب تبتی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مطالعه درباره یوگا و دین بودای تبتی علاقه‌مند هستید، این کتاب برای شماست.

با تنزین وانگیال رینپوچه بیشتر آشنا شویم:

او یک لاما از سنت بنت تبت است، که اکنون در چارلوتسویل ویرجینیا سکونت دارد. تنزین وانگیال رینپوچه (Tenzin Wangyal) بنیان‌گذار و مدیر مؤسسه‌ی لیگمین‌چا است، سازمانی که خودش را وقف مطالعه و تمرین تعالیم سنت بُن کرده. بعد از اینکه والدین او در اثر حمله‌ی چین به هند رفتند او در آمریتسار هند متولد شد و از آموزگاران بودایی و بن تعالیم را دریافت کرد و به درجه‌ی گَش نایل شد، بالاترین درجه‌ی علمی در فرهنگ سنتی تبت. او از سال 1991 در آمریکا بوده و به طرز وسیعی در اروپا و آمریکا به تدریس و تعلیم می‌پردازد.

در بخشی از کتاب یوگای رویا و خواب تبتی می‌خوانیم:

بیشتر مردم در غرب وقتی درباره‌ی احساساتی که برچسب منفی خورده‌اند چیزهایی می‌شنوند ناراحت می‌شوند، اما خودِ آن احساسات منفی نیستند. همه‌ی احساسات برای وجود انسانی لازم هستند، شامل احساسات وابستگی، خشم، غرور، حسادت، و غیره. بدون احساسات ما نمی‌توانیم زندگی کاملی داشته باشیم.

هرچند زمانی که احساسات باعث شوند ما خشمگین شویم و نتوانیم عمیق‌ترین جنبه‌های وجودمان را لمس کنیم منفی هستند. اگر ما در برابر آن‌ها واکنش‌هایی مثل بیزاری و حرص نشان دهیم، آن‌ها منفی هستند، چون در این‌ صورت ما از تنگی و انقباض هوشیاری و هویت‌مان رنج می‌بریم. بعد بذرهای شرایط منفی آینده را می‌بینیم که ما را در قلمروهای رنج گرفتار کرده، هم در این زندگی و هم در زندگی‌های پیش روی‌مان، جایی که در آن سفر معنوی غیر‌ممکن است و این نتیجه وقتی با یک هویت گسترده مقایسه می‌شود منفی است و به خصوص وقتی با رهایی از همه‌چیز مقایسه می‌شود. به همین دلیل مهم است تا درباره‌ی قلمروها تنها به عنوان احساسات فکر نکنیم بلکه به آن‌ها به عنوان شش بُعد از هوشیاری و تجربه فکر کنیم.

میان احساسات تفاوت‌های آموزشی وجود دارد. برای مثال، ترس و غم اغلب در آموزه‌ها ذکر نمی‌شوند، در عین حال بیشتر سمساره با این دو پوشیده شده. و مفهوم نفرت از خود برای تبتی‌ها بیگانه است، و واژه‌ای هم برای بیان آن ندارند. وقتی من به فنلاند رفتم، مردم زیادی با من درباره‌ی افسردگی صحبت می‌کردند؛ اما این مورد در ایتالیایی‌ها کمتر دیده می‌شد. اقلیم، مذهب، سنت، و سیستم‌های باور معنوی در تجارب‌مان تاثیر دارند. اما مکانیسم اساسی درباره‌ی اینکه ما چقدر گیر کرده‌ایم – حرص و بیزاری، طرح‌ریزی، و تعامل دوگانه با آنچه که طرح کرده‌ایم – در هر جایی مشابه است. این همان چیز منفی است که ما در تجارب احساساتی داریم.
فهرست مطالب کتابمقدمه‌ی مترجم
تشکر
پیشگفتار
مقدمه
بخش اول: ماهیت رویا
1: رویا و واقعیت
2: تجارب چطور می‌آیند
3: بدن انرژی
4: خلاصه: رویاها چطور می‌آیند
5: تصاویری از تنتره‌ی مادر
بخش دوم: نوع‌ها و مورد استفاده رویاها
1: سه نوع رویا
2: مورد استفاده رویاها
3: کشف تمرین چود
4: دو سطح از تمرین
بخش سوم: تمرین یوگای رویا
1: بصیرت، عمل، رویا، مرگ
2: آرامش پایدار (شی-نا)
3: چهار تمرین بنیادی
4: آماده‌سازی شبانه
5: تمرین اصلی
6: روشنی
7: موانع
8: کنترل و احترام به رویاها
9: تمرینات ساده
10: یکپارچگی
بخش چهارم: خواب
1: خواب و به خواب رفتن
2: سه نوع خواب
3: تمرین خواب و تمرین رویا
بخش پنجم: تمرین یوگای خواب
1: داکینی، سالگیه دو دالما
2: تمرین مقدماتی
3: تمرین خواب
4: تیگله
5: پیشرفت
6: موانع
7: تمرینات پشتیبان
8: یکپارچه‌سازی
9: پیوستگی
بخش ششم: جزئیات
1: مفاد
2: ذهن و ریگپا
3: پایه: کونزی
4: دانستن
5: شناسایی وضوح و خلأ
6: خود
7: پارادوکس عدم‌ وجود خود
واژگان نهایی
ضمیمه: طرح کلی تمرین یوگای رویا
چهار تمرین بنیادی
تمرینات مقدماتی قبل از خواب
تمرینات اصلی
واژه‌نامه
کتاب‌شناسی

معرفی و دانلود کتاب یوگای رویا و خواب تبتی | تنزین وانگیال رینپوچه | انتشارات اختر